Umocnienie dolara i rosnące rentowności amerykańskich obligacji spychają notowania kruszcu do poziomów najniższych od marca, w pobliże 1814 USD/troz.
W trzeciej dekadzie września ceny złota obniżyły się do 1846 USD/troz, poziomu najniższego od ponad sześciu miesięcy. Po jastrzębiej pauzie Fed z 20 września (możliwa podwyżka w 2023 roku, stopy „wyżej na dłużej”) nasiliła się presja ze strony amerykańskich aktywów: indeks dolara osiągnął dziesięciomiesięczny szczyt, a rentowności 10Y TIPS (jedna z miar realnej stopy procentowej) wzrosły do 2,34% – poziomu najwyższego od stycznia 2009 roku. Złoto w ubiegłym miesiącu straciło 4,7% (drugi najgorszy wynik w tym roku); w Q3’23 było pod kreską 3,7%.
Początek października przyniósł pogłębienie spadków do poziomów z pierwszej połowy marca. Podczas sesji 3 października notowania metalu obsunęły się poniżej 1814 USD/troz w reakcji na wzrosty rentowności amerykańskich obligacji oraz indeksu USD.
Możliwa stabilizacja notowań kruszcu w związku z istotnym wyprzedaniem rynku, jednak zdeterminowana walka Fedu z inflacją oraz stopy w USA „wyżej na dłużej” ograniczą skalę ewentualnego odreagowania. Silnie wyprzedany rynek (RSI poniżej 20 pkt.) może być magnesem dla inwestorów. Warto odnotować odbicie aktywów SPDR Gold Trust już przy zejściu notowań metalu poniżej 1900 USD/troz. Niezmiennie pojawiają się prognozy silnej aprecjacji kruszcu: jeden z głównych graczy rynkowych spodziewa się cen powyżej 2000 USD/troz na starcie 2024 roku oraz 2150 USD/troz w horyzoncie 6-12 miesięcy. Inny przewiduje wzrosty do 2200 USD/troz przed końcem przyszłego roku. Bycze scenariusze zakładają m.in. bliski szczyt stóp procentowych w USA oraz osłabienie dolara. W krótkim terminie notowania złota powinny się ustabilizować, o ile wyhamują zapoczątkowane w lipcu trendy wzrostowe indeksu USD oraz rentowności amerykańskich papierów, dyskontujących perspektywę stóp Fed „wyżej na dłużej”. Ustanowienie przez złoto szczytów cenowych w 2024 może być natomiast problematyczne, jeżeli gospodarka USA miękko wyląduje, a zdeterminowany Fed sprowadzi inflację do celu
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję