Lipcowe kontrakty terminowe na indeks TTF, największy hub w Europie, zlokalizowany w Holandii, otworzyły się we wtorek ceną 323 USD za tysiąc metrów sześciennych, jednak w godzinach popołudniowych spadły do 280 USD. Maksymalna cena wyniosła 338 USD, a minimalna - 273 USD.
W poniedziałek na zamknięciu koszt gazu w holenderskim hubie TTF w kontraktach na lipiec wzrósł o 17%, do 310 USD za tysiąc metrów sześciennych.
Najprawdopodobniej ten skok cen był spowodowany oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu popytu na rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG). Warto zauważyć, że w czerwcu wolumeny dostaw LNG były znacznie mniejsze niż w poprzednich miesiącach.
Ceny gazu mogły wzrosnąć również na tle oczekiwań wzrostu konkurencji o dostawy LNG z krajami azjatyckimi. Obecnie dostawy paliwa ze Stanów Zjednoczonych są znacznie bardziej opłacalne dla nabywców z Azji.
Duże znaczenie dla niebieskiego paliwa ma również sytuacja na rynku ropy naftowej oraz wyniki spotkania OPEC+. Długoterminowe kontrakty na skroplony gaz ziemny są w dużej mierze powiązane z ceną ropy naftowej.
Podczas spotkania kartelu Arabia Saudyjska zgodziła się na znaczne ograniczenie wydobycia ropy naftowej w lipcu o 1 mln baryłek dziennie. Ponadto Saudyjczycy nie wykluczają dalszego ograniczenia produkcji w razie potrzeby. Rosja z kolei wyjaśniła, że jej dobrowolne ograniczenie wydobycia ropy o 0,5 mln baryłek dziennie będzie obowiązywać do grudnia 2024 roku.
Biorąc pod uwagę wyniki spotkania OPEC, w lipcu bieżącego roku na światowym rynku należy spodziewać się deficytu nośników energii. W związku z tym wzrost cen ropy po ogłoszeniu decyzji OPEC+ jest całkiem logiczny. Tak więc kontrakty terminowe na ropę Brent z dostawą w sierpniu skoczyły do poziomu 77 USD za baryłkę i prawdopodobnie będą rosły dalej. Jeśli Arabia Saudyjska zdecyduje się na dalsze ograniczenie produkcji, będziemy obserwować wzrost cen ropy nawet podczas recesji.
Ceny gazu w Europie spadają od końca ubiegłego roku. 25 maja po raz pierwszy od dwóch lat notowania błękitnego paliwa zniżkowały poniżej 300 USD za tysiąc metrów sześciennych, osiągając poziom ponad 13 razy niższy niż rekordowe wartości z początku wiosny 2022 roku, kiedy cena gazu ziemnego gwałtownie wzrosła do 3892 USD za tysiąc metrów sześciennych.
Ceny gazu ziemnego na europejskiej giełdzie spadły ze względu na wystarczające zapasy w podziemnych magazynach gazu UE, ciepłą i wietrzną pogodę oraz środki oszczędnościowe wprowadzone w europejskich krajach.
Ceny gazu na europejskim rynku znacznie wzrosły wiosną 2021 roku i wahały się w przedziale 250-300 USD, a pod koniec lata przekroczyły poziom 600 USD. Jesienią gaz kosztował już 1000 USD, a zimą 2021 - 2022 roku - 2000 USD. Na początku wiosny 2022 roku ceny osiągnęły rekordowy poziom ze względu na konflikt rosyjsko-ukraiński oraz obawy o zakaz importu rosyjskich nośników energii. Tak wysokich i stabilnych cen na rynku nośników energii nie widziano od czasu powstania hubów gazowych w Europie w 1996 roku.
Informacje te są częścią komunikacji marketingowej i są przeznaczone dla klientów detalicznych i profesjonalnych. Informacje te nie zawierają i nie powinny być interpretowane jako informacje zawierające porady inwestycyjne lub rekomendacje dotyczące inwestycji, a także oferty lub zaproszenia do udziału w dowolnej transakcji, lub strategii dotyczącej instrumentów finansowych. Wcześniejsze zyski nie stanowią gwarancji przyszłych dochodów. Instant Trading EU Ltd nie udziela żadnych gwarancji i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za dokładność lub kompletność dostarczonych informacji, a także za jakiekolwiek straty wynikające z inwestycji opartych na analizie, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez pracownika Firmy, lub w jakikolwiek inny sposób. Pełne oświadczenie o wyłączeniu odpowiedzialności jest dostępne tutaj.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję