Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK | TWITTER
Dobre nastroje na szerokim rynku sprzyjały osłabieniu dolara. EURUSD wzrósł o niespełna 0,5% kończąc wtorkowe notowania na poziomie 1,0770. Wydaje się jednak, że na tę chwilę potencjał do dalszej deprecjacji amerykańskiej waluty może się wyczerpywać. Realizacja scenariusza relatywnie jas ..
Brak negatywnych doniesień z sektora bankowego zauważalnie poprawił nastroje na szerokim rynku (S&P 500 wzrósł o 1,3%). Spowodowało to również znaczną przecenę UST. Dochodowości na głównych węzłach wzrosły o 25, 12 oraz 8 pb. do odpowiednio 4,17% (2Y), 3,59% (10Y) oraz 3,73% ..
Dzisiejsza decyzja FOMC będzie kluczowa pod wieloma względami. Naszym zdaniem stopa Fed zostanie dziś podniesiona o 25 pb. do przedziału 4,75-5,00%, mimo ostatnich wydarzeń w sektorze bankowym. Większy poziom niepewności towarzyszy próbie oceny jak będzie wyglądać marcowy „dot plot&rdqu ..
Przynajmniej dwa elementy sprzyjały wczorajszej przecenie EURUSD. Po pierwsze oczekiwania dotyczące przyszłych stóp procentowych w strefie euro spadały szybciej niż za Oceanem. Po drugie uwaga na sektor bankowy przeniosła się do Europy. I chociaż skupiła się ona na szwajcarskim pożyczkodawcy, ..
W okresie poważnych zawirowań rynkowych relatywnie mało uwagi poświęcono wczorajszemu odczytowi PPI z USA. Dane jednak były niezwykle ciekawe. Pokazały znaczne osłabienie dynamiki cen producentów oraz rewizję w dół danych za styczeń.
PPI za luty wniosło tylko 4,6% r/r (prog. 5,4%). Po ..
Szeroko komunikowana i zapowiada nawet przez gołębich członków EBC decyzja o podwyżce stóp procentowych o 50 pb. bazowych w marcu stoi obecnie pod znakiem zapytania. Gwałtowna przecena ryzykownych aktywów połączona z historycznie silnym spadkiem dochodowości długu na krót ..
Poniedziałkowa sesja na EURUSD była udana. Widać jednak było, że w momentach słabszego zachowania się rynków akcji, skala wzrostów na omawianej parze ulegała znacznej redukcji. Ostatecznie EURUSD podniósł się o 0,85% do 1,0725. Prawdopodobnie dzisiejszy odczyt CPI będzie miał og ..
Napięcia na mniejszych, regionalnych bankach w USA (odpływ depozytów do większych instytucji, silne przeceny cen akcji) wygenerowały znaczny wzrost awersji do ryzyka i gwałtowne zmniejszenie oczekiwań dotyczących przyszłych stóp procentowych. W połowie ubiegłego tygodnia rynek wyceniał ..
Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że dzisiejszy odczyt inflacji z USA będzie kluczową informacją przed przyszłotygodniowym posiedzeniem FOMC. Teraz jednak, biorąc pod uwagę historycznie silnie zmiany na krótkim końcu krzywej dochodowości UST, zdecydowanie ważniejsze są doniesienia z sektor ..
EURUSD powyżej 1,07
W piątek zwracaliśmy uwagę, że nieoczekiwanym beneficjentem wydarzeń w amerykańskim sektorze bankowym może być EURUSD. Realizację tych oczekiwań obserwowaliśmy zarówno w piątek, gdy omawiana para walutowa wzrosła o 0,5% do 1,0637 jak i dziśrano. Pierwsze kwotowania podcz ..
Do weekendu nieznane był los deponentów pogrążonego w problemach kalifornijskiego banku. Fakt ten negatywnie wpływał na wycenę ryzykownych aktywów i obniżał rentowności obligacji skarbowych na rynkach bazowych. Inwestorzy również debatowali jak polityka pieniężna zareaguje na wy ..
W kraju uwagę przykują dane o inflacji za luty (środa). Oczekujemy przyspieszenia dynamiki CPI do 18,4% r/r głównie z powodu niższej bazy związanej z wprowadzeniem Tarczy Antyinflacyjnej rok temu. Razem z danymi za luty GUS opublikuje aktualizację odczytu za styczeń, który będzie uwzgl ..
Dolar pozostaje silny. Tak jak wczoraj sugerowaliśmy powrót EURUSD do poziomów sprzed wystąpienia Powella wymagałby silnych negatywnych sygnałów dla amerykańskiej waluty. W związku z tym, że takowe się nie pojawiły środa upłynęła na handlu w okolicach 1,0550. Zamknięcie EUR ..
Drugi dzień wystąpienia J. Powella w amerykańskim Kongresie nie przyniósł tak silnej zmienności na FI jak w środę. Agencje informacyjne zwracały uwagę, że szef Fed starał się nieco mitygować jastrzębi przekaz z poprzedniego dnia podkreślając uzależnienie marcowej decyzji (czy podwyżka będzie ..
Po środowej decyzji Rady i publikacji projekcji inflacji oraz PKB dzisiejsza uwaga rynku skupi się na wystąpieniu prezesa Glapińskiego. Nie oczekujemy by komentarze przewodniczącego Rady zauważalnie wpłynęły na zachowanie krajowych aktywów, choć nieco niższa ścieżka CPI w porównaniu z ..