• Odbierz prezent
Żywiec z wynikami finansowymi za I kwartał 2020 r. Przychody spółki wyniosły 770 mln zł

22 kwietnia znany producent piwa – Żywiec przedstawił wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Spółka osiągnęła wyższe przychody niż przed rokiem, jednak kwartał zakończył się stratą.

 

22 kwietnia przed sesją na GPW Grupa Żywiec opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Przychody wzrosły do poziomu 770,1 mln zł wobec 606,7 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Strata z działalności operacyjnej wyniosła 20,2 mln zł wobec 12,5 mln zł zysku rok wcześniej. Spółka zakończyła I kwartał stratą netto w wysokości 34,9 mln zł. Przed rokiem Żywiec wypracował zysk netto wynoszący 6,5 mln zł.

W raporcie poinformowano, że mimo podwyżki akcyzy spółka utrzymała przychody z każdego hektolitra piwa na poziomie zbliżonym do pierwszego kwartału 2019 r. Dodano, że strata w I kwartale 2020 r. jest spowodowana przede wszystkim dalszym wzrostem kosztów działalności, w tym kosztów produkcji, logistyki i kosztów personalnych oraz negatywnym wpływem różnic kursowych. Pierwszy kwartał to również czas przygotowywania sezonowych aktywacji marek, co także oznacza zwiększone inwestycje w marketing.

Prawdopodobnie wpływ sytuacji związanej z koronawirusem może być widoczny w drugim kwartale. W raporcie napisano: „Do głównych czynników ryzyka należy zaliczyć ograniczenia w szerokim i swobodnym dostępie konsumentów do placówek handlowych, ograniczenia działalności gastronomicznej oraz zakaz organizacji imprez masowych, które w razie konieczności ich utrzymywania na obecnym poziomie przez dłuższy okres mogą łącznie wpłynąć na zmniejszenie się obrotów handlowych, co może mieć bezpośredni wpływ na spadek przychodów spółki.”

W pierwszych godzinach środowej sesji na GPW kurs akcji spółki Żywiec znajduje się na lekkim minusie o 0,42%.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk