• Odbierz prezent
Zyskują kursy dolara, franka i jena. Cena złota znów wzrasta. Ryzykowne waluty tracą na wartości. Dzień na rynku

W czwartek w centrum uwagi jest decyzja Banku Anglii. Konsensus jest po stronie utrzymania stopy procentowej bez zmian, ale obniżka nie jest całkowicie wykluczona. Z danych z kontynentu inflacja z Niemiec będzie ważniejsza od indeksów nastrojów z Eurolandu, choć bardziej w sferze informacyjnej niż mogącej zmienić postawę EBCPKBUSA w IV kw. ma nieco zwolnić, ale nie na tyle, by martwić Fed.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Nastroje na rynkach pozostają nietrwałe

  • i poprzednia ulga już został zastąpiona powrotem obaw o skutki epidemii koronawirusa. Wiele firm zdecydowało o tymczasowym zawieszeniu swoich operacji w Chinach (np. szwedzka Ikea) w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa, jednak rodzi to wątpliwości o siłę ożywienia drugiej gospodarki świata.
  • Według ostatnich danych liczba zakażonych wzrosła do 7783 osób przy 170 przypadkach śmiertelnych.
  • Rynki akcji przejawiają największe obawy. Japoński Nikkei225 traci 1,72 proc., a Hang Seng spada o 2,4 proc. Na pierwszej sesji w tym tygodniu indeks giełdy na Tajwanie tąpnął o 5 proc.
  • Kontrakt na S&P500 spada o 0,4 proc.,

  • a futures na DAX traci 0,5 proc.
  • Spokojniej jest na rynku FX, który od początku wykazuje mniejszą zmienność. Najsłabsze w czwartek są typowi reprezentanci ryzykownych walut: korona norweska NOK, dolar nowozelandzki NZD, dolar australijski AUD i korona szwedzka SEK. Zyskują kursy jena JPY, franka CHF i dolara USD.
  • Bez reakcji obyło się po decyzji Fed. Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami utrzymała cel dla stopy rezerw federalnych na 1,50-1,75 proc. Stopa dla rezerw obowiązkowych została podwyższona o 5 pb do 1,60 proc., co było częściowo oczekiwane i służy technicznemu dostosowaniu stawki rynkowej. Komitet jednomyślnie zagłosował za kontynuacją skupu bonów skarbowych i przeprowadzania transakcji repo co najmniej do kwietnia.
  • Awersja do ryzyka ściąga niżej ceny ropy naftowej. Cena ropy WTI spada o 1,2 proc. do 52,7 USD/b.
  • Do wzrostów powraca złoto, które odbija do 1580 USD/oz z 1563 osiągniętych w dołku w środę.

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 30 I - 1

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk