• Odbierz prezent
Zysk liczony w tysiącach procent. Jak rozwija się rynek kryptowalut oraz blockchain w ostatnich latach?
fot. freepik.com

Rynek kryptowalut jest stosunkowo młodym rynkiem, który od początku swego istnienia dynamicznie się rozwija. Jak kształtowały się kursy najpopularniejszych kryptowalut w ostatnich latach? Ile inwestorzy mogli na nich zarobić i gdzie inwestować? Jak prezentują się kryptowaluty na tle innych aktywów? Jak rozwija się rynek kryptowalut i technologii blockchain? W jaki sposób wkraczają one w nasze życie?

 

FXMAG kryptowaluty zysk liczony w tysiącach procent. jak rozwija się rynek kryptowalut oraz blockchain w ostatnich latach? informacje, wiadomości, kryptowauty, bitcoin, eth, btc, cena bitcoina, kurs eth, kurs btc, kryptowaluty - jak zacząć, kryptowaluty co to, kryptowaluty kurs, kryptowaluty co to, wykop kryptowaluty, w jakie kryptowaluty inwestować, kryptowaluty o co chodzi, jak działają kryptowaluty, jak kupować kryptowaluty, jakie są kryptowaluty, jak zacząć kopać kryptowaluty, kryptowaluty co to jest, kryptowaluty jak inwestować, kryptowaluty gdzie kupić, ethereum, litecoin, ripple, monero, cardano, bitcoin cash, kryptowaluty w co inwestować, jak wydobywać kryptowaluty, ethereum cena, co to znaczy kopać kryptowaluty, jakie kryptowaluty warto kupić 2021, jak kupować i sprzedawać kryptowaluty, kryptowaluty jak zarobić, w jakie kryptowaluty warto inwestować, transport towarów, usługi notarialne, dokumentowanie praw własności, zarządzanie dokumentacją medyczną, internet rzeczy, ile kosztuje jeden bitcoin, jak kopać ethereum, bitcoin podatek, bitcoin czy warto, kurs bitcoina, cena bitcoina, wartość bitcoina, tokenizacja tekstu, bitcoina, aktualny kurs bitcoina, gdzie kupić bitcoina, tokenizacja energii, standard bitcoina, ethereum 2.0 kiedy, notowania bitcoina, jak kopać litecoin, litecoin gdzie kupić, litecoin co to jest, litecoin jak zarabiac, litecoin kiedy powstał, gdzie trzymac litecoin, litecoin jaki portfel, jak kupic litecoin, jak zacząć kopać litecoin, blockchain co to, co to jest blockchain, blockchain jak zarabiac, technologia blockchain, blockchain wallet, blockchain poland, co to jest technologia blockchain, czy rynek kryptowalut zaczyna wpływać na nasze codzienne życie?, ile dały zarobić kryptowaluty?, wykres kursu bitcoina, które inwestycje dają większy zwrot?, niskie stopy procentowe 1

 

 

Jak rozwija się rynek kryptowalut?

Historia rynku kryptowalut zaczęła się od kryzysu finansowego w 2008 r., który przyczynił się do spadku zaufania do tradycyjnego systemu bankowego. Zaufaniu temu nie sprzyjały również zmiany kursów walut i inflacja, które powodują spadek wartości pieniądza. W 2009 r. świat usłyszał o kryptowalucie Bitcoin, zaprojektowanej przez Satoshi Nakamoto. Idea pieniądza, który nie opiera się na zaufaniu do systemu bankowego, wzbudziła entuzjazm wśród inwestorów, obawiających się o wartość swych oszczędności.

Wkrótce w obrocie pojawiły się również nowe kryptowaluty, określane jako altcoiny, a więc nie będące Bitcoinem

Do najpopularniejszych zalicza się m.in. EthereumLitecoin, Ripple, Monero, Cardano, Bitcoin Cash. Nie sposób wymienić wszystkich ich nazw, gdyż są one liczone w tysiącach. Niektóre kryptowaluty opierają się na zmodyfikowanym kodzie źródłowym Bitcoina, jak np. Bitcoin Cash czy Bitcoin SV. Inne natomiast mają własny kod źródłowy, jak Ethereum. Na tym rynku są obecne również tokeny, czyli cyfrowe monety, które są oparte na blockchainach już istniejących kryptowalut, takich jak Ethereum. Często są one przyznawane inwestorom przez różne firmy.

Wraz z pojawieniem się kryptowalut, zaczęły powstawać platformy umożliwiające handel tymi aktywami

Z czasem przybywało coraz więcej takich podmiotów, pojawiły się one również w naszej części Europy. Najdłużej działającą giełdą z polskimi korzeniami jest BitBay, która rozpoczęła działalność w 2014 r. (co czyni ją również jedną z najdłużej działających na świecie). Według danych Cryptimi i blockspot.io, obecnie liczba giełd kryptowalut jest liczona w tysiącach. Początkowo rynek ten nie podlegał żadnym regulacjom, jednak z czasem coraz więcej krajów zaczęło wprowadzać przepisy dotyczące obrotu kryptowalutami i funkcjonowania giełd kryptowalut. Wciąż jednak na tym rynku są obecne zarówno regulowane, jak i nieregulowane giełdy kryptowalut. Co więcej w chwili obecnej podmioty regulowane to zdecydowana mniejszość, bo na całym świecie jest ich w granicach 50. Warto zwracać szczególną uwagę, czy dany podmiot podlega pod nadzór organów regulacyjnych i czy ma stosowną licencję na swą działalność, gdyż chodzi o bezpieczeństwo naszych środków. Najpopularniejsza wśród Polaków giełda BitBay to podmiot regulowanyw UE przez estoński FIU.

Kryptowaluty początkowo nie wzbudzały zaufania ani organów regulacyjnych krajów ani tym bardziej instytucji finansowych

Z czasem jednak zaczęły być przedmiotem zainteresowania dużych banków, firm płatniczych, a nawet giełd papierów wartościowych. Zaczął rozwijać się rynek instrumentów pochodnych na najpopularniejsze kryptowaluty, takich jak kontrakty terminowe i opcje. W 2019 r. została uruchomiona platforma Bakkt założona przez Intercontinental Exchange (ICE) – spółkę będącą właścicielem Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych (NYSE). Na platformie zostały uruchomione usługi handlu kontaktami terminowymi na kryptowaluty.

W czasie dużej popularności funduszy ETF odwzorowujących zachowanie różnych aktywów, na giełdach w niektórych krajach, np. w Kanadzie, Brazylii i Dubaju, zaczęły być dostępne również ETF-y na kryptowaluty. W tym roku kanadyjski organ regulacyjny zatwierdził nowe ETF-y na Bitcoina i Ethereum. Na największym rynku kapitałowym świata – USA wciąż jednak wnioski w tej sprawie czekają na zatwierdzenie przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Inwestorzy oczekują, że jest tylko kwestią czasu, kiedy na amerykańskiej giełdzie pojawi się ETF na Bitcoina.

Obecność firm z branży kryptowalut na amerykańskiej giełdzie jest coraz bardziej dostrzegalna

W kwietniu 2021 r. miał miejsce debiut jednej z największych giełd kryptowalut na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. Inwestorzy mieli okazję zarobić ponad 30%, a giełda zyskała kapitalizację większą od niejednej giełdy papierów wartościowych. Po pierwszym dniu notowań wyniosła ona 85,6 mld USD.

Warto wspomnieć, że firmy coraz chętniej inwestują swe środki w kryptowaluty. Przykładem mogą być takie spółki giełdowe, jak firma analityczna MicroStrategy, która ulokowała w kryptowalutach 3 mld USD, czy Tesla (1,5 mld USD).

Coraz częściej amerykańskie firmy szukają także możliwości inwestycji w przestrzeń kryptowalut poprzez nabycie udziałów w podmiotach z tej branży. W tym roku jeden z dużych amerykańskich inwestorów zakupił giełdę kryptowalut BitBay.

 

Ile dały zarobić kryptowaluty?

Inwestorzy, którzy kupili Bitcoina na początku jego kariery za skromne 0,24 zł i nadal go trzymają, mogą pochwalić się ogromnymi zyskami. Kiedy w 2017 r. kurs Bitcoina przekroczył 40 000 zł, wielu inwestorom wydawało się, że jest drogo i przez najbliższy rok trwała realizacja zysków, w efekcie cena spadła poniżej 20 000 zł. Od tej pory jednak z większą lub mniejszą zmiennością, kurs Bitcoina pnie się w górę i wiosną 2021 r. przekraczał nawet 240 000 zł.Kształtowanie się kursu Bitcoina na przestrzeni ostatnich trzech lat przedstawia poniższy wykres:

Zysk liczony w tysiącach procent. Jak rozwija się rynek kryptowalut oraz blockchain w ostatnich latach? - 1

Wykres kursu Bitcoina w okresie 10.2018-10.2021, źródło: BitBay

Nie każdy jednak miał na tyle przenikliwości, aby zainwestować w Bitcoina na początku jego istnienia. Jeśli ktoś kupił tę kryptowalutę rok temu, również mógł uzyskać wysoką stopę zwrotu. We wrześniu ubiegłego roku kurs Bitcoina nieco przekraczał 40 000 zł i od tej pory szybko piął się w górę. Inwestorzy mogli uzyskać stopę zwrotu na poziomie 400-500%.

Zysk liczony w tysiącach procent. Jak rozwija się rynek kryptowalut oraz blockchain w ostatnich latach? - 2

Wykres kursu Bitcoina w okresie ostatnich 12 miesięcy, źródło: BitBay

Inną popularną kryptowalutą jest Litecoin. Został on zaprojektowany przez Charliego Lee. Początki tej kryptowaluty sięgają 2011 r. W 2013 r. zaczęła być notowana nieco powyżej 8 zł, a jej kurs szybko wzrósł w okolice 160 zł. Pierwsi inwestorzy mogli zarobić nawet 1900%. Pomimo tak dobrego startu, w kolejnym roku nastąpił mocny spadek w okolice 4zł. W kolejnych latach kurs zaczął rosnąć, sięgając 800 zł. Na początku 2021 r. Litecoina można było kupić w okolicach 160-200 zł, a w maju cena tej kryptowaluty wyniosła ponad 1 500 zł.

Zysk liczony w tysiącach procent. Jak rozwija się rynek kryptowalut oraz blockchain w ostatnich latach? - 3

Wykres kursu Litecoina w okresie 10.2018-10.2021, źródło: BitBay

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Ethereum. Koncepcja tej kryptowaluty sięga 2013 r., kiedy została po raz pierwszy przedstawiona przez VitalikaButerina. Pierwsze notowania miały miejsce w 2015 r. Początkowo kurs kryptowaluty ETH oscylował w okolicach 4 zł. Na przestrzeni kolejnych lat piął się w górę, chociaż i tutaj nie brakowało zmienności. W maju 2021 r. kurs ETH przekraczał 16 000 zł.

Zysk liczony w tysiącach procent. Jak rozwija się rynek kryptowalut oraz blockchain w ostatnich latach? - 4

Wykres kursu ETH w okresie 10.2018-10.2021, źródło: BitBay

 

Które inwestycje dają większy zwrot?

W okresie ostatnich 5 lat niewątpliwie bezpieczną przystanią dla oszczędności było złoto. W tym okresie dało ono stopę zwrotu na poziomie 35%. W 2016 r. cena złota kształtowała się w okolicach 4 750 zł za uncję, a na szczycie w 2020 r. przekroczyła 8000 zł.

Inwestorzy, którzy wolą inwestować w akcje, na wzroście głównego amerykańskiego indeksu S&P500 w okresie ostatnich 5 lat mogli zyskać 105%. W tym samym czasie główny warszawski indeks WIG20 zyskał stosunkowo skromne 36%.

Warto też spojrzeć na takie spółki, jak Apple czy Tesla, które nieźle dały zarobić inwestorom. W przypadku tak stabilnej spółki, jak Apple, stopa zwrotu wyniosła 477%, a Tesla, której kurs mocno wystrzelił w górę, przyniosła stopę zwrotu na poziomie blisko 1800%.

Najwyższą stopę zwrotu w tym czasie przyniosły jednak kryptowaluty. W ciągu ostatnich 5 lat kurs Bitcoina wzrósł o 7300%.

Zachowanie poszczególnych aktywów w ostatnich 5 latach przedstawia poniższy wykres:

Zysk liczony w tysiącach procent. Jak rozwija się rynek kryptowalut oraz blockchain w ostatnich latach? - 5

Oprócz Bitcoina, wysoką stopę zwrotu na przestrzeni ostatnich 5 lat uzyskały również inne popularne kryptowaluty. Litecoin zyskał 4650%, natomiast Ethereum aż 28170%.

Warto mieć na uwadze, że chociaż kryptowaluty mogą dać wiele zarobić, są jednocześnie bardziej podatne na różne informacje napływające na rynek, jak wypowiedzi znanych osób dotyczące tych aktywów. Kursy kryptowalut cechują się znacznie większą zmiennością niż np. złoto. Warto jednak wspomnieć, że niektórzy miłośnicy kryptowalut mają nadzieję, że Bitcoin z czasem stanie się „cyfrowym złotem”.

Szczególnie w czasie ostatnich dwóch lat, kiedy na świecie zapanowała pandemia koronawirusa, kursy kryptowalut mocno zyskiwały. Wzrostom tym sprzyjały także niskie stopy procentowe, które zniechęcają do trzymania oszczędności w bankach i skłaniają inwestorów do poszukiwania nowych alternatyw.

 

 

Czy rynek kryptowalut zaczyna wpływać na nasze codzienne życie?

Coraz więcej instytucji finansowych, firm handlowych i usługowych umożliwia klientom korzystanie z płatności kryptowalutami. Jest to szczególnie widoczne w USA. Można nimi płacić w niektórych sklepach i sieciach, jak np. kawiarnie Starbucks.Jedna z największych sieci handlowych na świecie Walmart rozważa rozszerzenie opcji płatności o kryptowaluty.

Podobne rozwiązania pojawiają się też w Polsce

Chociaż nie jest jeszcze łatwo znaleźć sklepy stacjonarne obsługujące płatności w kryptowalutach, coraz częściej można w nich płacić robiąc zakupy w Internecie. Z rozwiązań umożliwiających takie płatności coraz częściej korzystają duże firmy. W 2015 r. PLL LOT umożliwiły płatności w Bitcoinie za pośrednictwem platformy PSP. W tym samym roku T-mobile wprowadził możliwość doładowań telefonów za pomocą Bitcoina w ramach współpracy z InPay.

W rynek kryptowalut weszły też organizacje płatnicze, takie jak Visa, która poprzez współpracę z giełdami kryptowalut umożliwia klientom zakup kryptowalut i ich wymianę na tradycyjne waluty. Mastercard również prowadzi prace nad umożliwieniem korzystania z kryptowalut za pomocą kart płatniczych.

Operator płatności PayPal w niektórych krajach także wprowadził usługi związane z kryptowalutami. Na początek umożliwił zakup, sprzedaż i przechowywanie kryptowalut dla użytkowników z USA i Wielkiej Brytanii, a kolejnym krokiem jest możliwość dokonywania rozliczeń w kryptowalutach przy płatnościach za różnego rodzaju towary w ponad 20 mln sklepów w Stanach Zjednoczonych.

Warto wspomnieć także o bitomatach, które są odpowiednikiem bankomatów w świecie kryptowalut

Pierwsze takie urządzenie zostało uruchomione w 2013 r. w Kanadzie. Bitomaty umożliwiają kupno i sprzedaż kryptowalut za pomocą gotówki w tradycyjnej walucie, np. w złotówkach. Początkowo bitomaty obsługiwały tylko Bitcoina, z czasem zaczęły być dostępne także inne kryptowaluty, takie jak m. in. Ethereum, Litecoin, Dash, Bitcoin Cash czy Monero. Według danych CoinATMRadar, obecnie na świecie jest blisko 27 tysięcy bitomatów, z czego w samej Polsce ponad 100. Z urządzeń tych korzystają tysiące klientów, co świadczy o dużym zainteresowaniu społeczeństwa kryptowalutami.

Kryptowaluty nie mają narodowości, więc umożliwiają płatności na całym świecie bez konieczności wymiany walut. Umożliwiają także wsparcie zbiórek charytatywnych dla ludności w różnych regionach świata.

 

Jak kupić Bitcoina BitBay

 

 

Jak blockchain i kryptowaluty wpływają na rozwój technologii?

Technologia blockchain, na której są oparte kryptowaluty, często jest uważana za odkrycie na miarę Internetu. Blockchain jest zdecentralizowanym i rozproszonym rejestrem danych, opartym na modelu p2p, do którego mają wgląd wszyscy użytkownicy danej sieci. Każdy z nich może dodać transakcję, która jest następnie weryfikowana przez pozostałych uczestników. Pozwala to na uniezależnienie od centralnej jednostki zarządzającej, np. izby rozliczeniowej.

Istotnym obszarem, w którym może mieć duże zastosowanie technologia blockchain, jest bankowość

Korzyściami wynikającymi z technologii blockchain mogą być niższe koszty rozliczeń, większe bezpieczeństwo transakcji, brak pośredników i większa efektywność. W 2015 r. technologią blockchain zaczęły interesować się największe amerykańskie banki, takie jak m.in. Goldman Sachs i JP Morgan. Największym konsorcjum pracującym nad wdrożeniem technologii blockchain w systemie finansowym jest R3, obejmujące kilkadziesiąt dużych instytucji finansowych, m.in. Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley, Deutsche Bank. Przedmiotem zainteresowania banków jest możliwość szybszego rozliczania transakcji. Dzięki nowym rozwiązaniom może to być możliwe w tym samym dniu.

Technologią blockchain interesują się także polskie banki

W 2018 r. poinformowano, że bank PKO BP jako jedna z pierwszych polskich instytucji finansowych we współpracy ze startupemz kategorii kryptowalutwdrożył komercyjne rozwiązanie oparte na technologii blockchain, polegające na usłudze trwałego nośnika dokumentów. Podobne rozwiązanie wprowadził Alior Bank. W 2018 r. Santander informował o uruchomieniu usługi szybkich płatności zagranicznych w oparciu o technologię blockchain - Santander One Pay FX.

Oprócz finansów, pozostałe zastosowania technologii blockchain obejmują:

energetykę, transport towarów, usługi notarialne, dokumentowanie praw własności, zarządzanie dokumentacją medyczną, Internet Rzeczy (IoT). Wiele rozwiązań dotyczących zastosowania technologii blockchain w różnych dziedzinach jest tworzonych w oparciu o architekturę HyperledgerFabric opracowaną przez Linux Foundation. Duży wkład w rozwój tego projektu ma IBM.

Technologia blockchain może być także wykorzystywana w administracji publicznej i wyborach

Krajem, który w największym stopniu wykorzystuje możliwości tej technologii, jest Estonia. Obywatele tego kraju mogą głosować online, podpisywać i wysyłać dokumenty, składać deklaracje podatkowe i korzystać z różnych usług, a wszystko to z wykorzystaniem technologii blockchain.

 

Jak blockchain i kryptowaluty mogą wpływać na przyszłość?

Rynek kryptowalut i technologii blockchain coraz bardziej się rozwija. Przeszedł ewolucję od mało znanych niszowych aktywów do bycia niemal częścią mainstreamu. Na początku stanowił alternatywę dla tradycyjnego systemu finansowego, obecnie stanowi jego coraz istotniejszą część. Spółki z branży kryptowalut i technologii blockchain coraz częściej są notowane na giełdach papierów wartościowych i z czasem takich spółek będzie przybywać. Przybywa również instrumentów finansowych opartych na kryptowalutach, takich jak kontrakty terminowe, opcje, ETF-y i kontrakty różnic kursowych (CFD).

W działalności firm coraz większą rolę odgrywa tokenizacja

Jest to forma cyfryzacji biznesu polegająca na generowaniu tokenów i ścisłemu przypisywaniu ich do konkretnych aktywów. Obecnie tokenizować można już niemal wszystko. Tokeny mogą odzwierciedlać stan posiadania aktywów, np. udziałów w spółce. Za pomocą tokenów można inwestować również w nieruchomości lub ich części. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się także różnego rodzaju tokeny kolekcjonerskie.

Niewątpliwie istniejące już duże firmy będą coraz odważniej wkraczać w rynek kryptowalut i technologii blockchain. Starając się wyjść naprzeciw potrzebom klientów będą umożliwiać płatności w kryptowalutach. Już teraz takie firmy jak Walmart czy Amazon poszukują specjalistów z tej dziedziny.

Powstaje coraz więcej projektów z branży blockchain w różnych obszarach działalności gospodarczej, dzięki czemu będzie w nich panowała większa transparentność. Mogą one usprawnić funkcjonowanie łańcucha dostaw i przyspieszyć rozliczenia. Wiele transakcji będzie mogło odbywać się bez pośredników, co pozwoli zmniejszyć koszty.

Wraz z intensywnie rozwijającą się adopcją technologii blockchain i kryptowalut rośnie również presja popytowa na aktywa będące ich rynkowymi reprezentantami

Popyt rośnie, a podaż w przypadku wielu najbardziej znanych projektów jak Bitcoin jest stała(z góry określony w systemie limit). Inne projekty, jak np. Ethereum, mimo braku ustalonego limitu posiadają wpisany w kod system inflacyjny (który stale „niszczy” część wyemitowanych tokenów). A wygląda to dopiero na wczesny etap tego rynku, bo na świecie kryptowaluty posiada jedynie 3% populacji. Mimo wczesnej adopcji wyniki finansowe kluczowych giełd kryptowalut z naszego regionu już rosną w imponującym tempie. Opublikowany właśnie raport finansowy BitBay za 2020 rok wykazuje zysk na poziomie 30 mln zł. Ciekawie będzie obserwować wyniki giełd i projektów kryptowalutowych przy skali adopcji na poziomie 30%-40%.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk