• Odbierz prezent
Zwyżki metali szlachetnych: cena złota i srebra w górę!
fot. freepik.com

Bieżący tydzień przynosi zwyżki na rynkach metali szlachetnych. Notowania kontraktów na złoto na początku tygodnia testowały okolice 1760 USD za uncję jako techniczny poziom wsparcia, by później odbić się od niego w górę. Najbliższym poziomem oporu jest dla nich psychologiczna bariera na poziomie 1800 USD za uncję. To właśnie ten poziom zatrzymał stronę popytową w poprzednim tygodniu.

 

Seria zwyżek na wykresie cen srebra - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com

 

Siła kupujących jest widoczna także na rynku srebra. Wzrost notowań tego kruszcu jest nawet bardziej dynamiczny niż zwyżki na rynku złota. W środę ceny srebra wzrosły o około 2,3%, docierając do okolic 24,30 USD za uncję, czyli do najwyższych poziomów od półtora miesiąca. Także w przypadku srebra, mamy do czynienia z bliskością technicznego oporu. W tym przypadku jest to lokalny szczyt z pierwszych dni września, znajdujący się w rejonie 24,70-24,80 USD za uncję.

 

Seria zwyżek na wykresie cen srebra - 2

Notowania cen srebra, YTD, źródło: baha.com

 

Wraz z notowaniami złota i srebra, w górę podążyły także notowania platyny oraz palladu. Cena platyny umocniła się powyżej poziomu 1050 USD za uncję, natomiast notowania palladu oscylują w okolicach 2070 USD za uncję.

Zwyżkom notowań metali szlachetnych sprzyjało przede wszystkim osłabienie amerykańskiego dolara, które w dużym stopniu wynika z braku zdecydowania Fedu w kwestii zacieśniania polityki monetarnej w USA. Większość inwestorów oczekuje, że Rezerwa Federalna rozpocznie ograniczanie programu skupu aktywów w listopadzie, zgodnie z tym, co sugerowali dotychczas przedstawiciele tej instytucji.

Jednak nie zmienia to faktu, że na rynku pojawiają się wątpliwości co do tego, czy ten ruch wystarczy, aby szybko powstrzymać wysoką inflację. Jeśli bowiem inflacja nadal pozostanie podwyższona, to jest do pozytywny sygnał dla złota, które przez wielu inwestorów jest traktowane jako właśnie ochrona przed spadkiem wartości waluty.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk