• Odbierz prezent
Zwyżki kursu euro względem funta (EUR/GBP). Wzrost zachorowań wraz z ponownym otwarciem gospodarek, PMI w centrum uwagi

Pozytywny nastrój powrócił wczoraj na rynki akcji, a przyzwoite zyski odnotowano zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. W ostatnich tygodniach rynki akcji rosły szybciej, ponieważ rządy rozluźniają ograniczenia związane z blokadą gospodarki, co pomogło wczoraj giełdom. Sesja europejska rozpoczęła się mniej optymistycznie, ponieważ pojawiły się obawy dotyczące potencjalnej szczepionki na Covid-19, która jest obecnie testowana przez Modernę. W ostatnich tygodniach pojawiły się nadzieje z nią związane, ale we wtorek rozpowszechniono raport, który poddał w wątpliwość skuteczność leku.

Podano informacje, że raport z próby na ludziach nie zawierał krytycznych danych, aby udowodnić powodzenie szczepionki. Pod koniec sesji giełdowej niektóre z obaw zniknęły, a rynki po tej stronie Atlantyku zakończyły dzień zdecydowanie wyżej. Benchmarki w Stanach Zjednoczonych zyskały na wartości w trakcie sesji, w związku z optymizmem wynikającym z ponownego otwierania gospodarek. Cena akcji Moderna zanotowała spadek, jednak po kilku godzinach ponownie wzrosła. Pod koniec sesji była już na plusie. Firma będzie w centrum uwagi, ponieważ wkrótce rozpocznie się druga faza badań na ludziach. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że liczba nowych przypadków koronawirusa osiągnęła rekordowy dzienny poziom w tym tygodniu - uważa się, że przyczyną tego wzrostu jest złagodzenie ograniczeń. Giełdy w Azji są nieco na minusie, a rynki europejskie powinny otworzyć się niżej. Francja i Niemcy obchodzą dziś święta państwowe, więc zmienność prawdopodobnie będzie niska w strefie euro.

Wczoraj metale odnotowały imponujące wzrosty. Miedź osiągnęła poziom ostatnio obserwowany w połowie marca. Również platyna, pallad i srebro odnotowały wzrosty. Gospodarki zaczynają wychodzić z blokady, więc widzimy wzrost wartości zasobów naturalnych. Rynek energii przeszedł znaczące odbicie w ostatnim miesiącu. Ostatnie doniesienia z Indii i Chin wskazują na zwiększony popyt. Ponadto odnotowano spadki zapasów w USA. Kiedy WTI w zeszłym miesiącu notowało zniżkę, było to częściowo spowodowane obawami o brak miejsca magazynowego, ale obawy te wyraźnie osłabły.

Protokół z kwietniowego posiedzenia Fed - gdy stopy procentowe pozostały bez zmian - został opublikowany wczoraj wieczorem. Raport wykazał, że bankierzy centralni wyrazili poważne obawy dotyczące stanu gospodarki USA, a także jej perspektyw. Wspomniano o obawach przed drugą falą koronawirusa. Bankierzy martwili się o kondycję systemu bankowego, ponieważ prawdopodobieństwo niewypłacalności i bankructw prawdopodobnie wzrośnie.

Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii (BoE), przemawiał wczoraj przed brytyjskimi prawodawcami. Bailey powiedział, że możliwość ujemnych stóp procentowych jest aktywnie analizowana. Zasadniczo nie wykluczono tej opcji. BoE oceni, jak inne banki centralne radziły sobie z ujemnymi stopami przed podjęciem ostatecznej decyzji. Obniżenie stóp procentowych poniżej zera wywarłoby presję na już ściśnięte marże kredytowe w bankach i nie ma też gwarancji, że ludzie będą chcieli pożyczyć więcej. Luźna polityka pieniężna jest popularnym narzędziem służącym do stymulowania gospodarek,.

Kilka głównych gospodarek europejskich opublikuje swoje wstępne raporty PMI za maj dziś rano. O 9:15 poznamy francuskie dane dotyczące produkcji i usług, a ekonomiści spodziewają się odpowiednio 36,1 i 27,8. Należy pamiętać, że odczyty za kwiecień wyniosły odpowiednio 31,5 i 10,4.

Oczekuje się, że niemieckie raporty dotyczące produkcji i usług wyniosą odpowiednio 39,2 i 26,6. Wyniki te byłyby poprawą w stosunku do raportów kwietniowych, które wyniosły odpowiednio 34,4 i 15,9. Dane zostaną opublikowane o godzinie 9:30. O 10:30 zostaną ogłoszone odczyty produkcji i usług z Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że poziom produkcji wzrośnie z 32,9 do 36, podczas gdy aktualizacja usług wzrośnie do 25 z 12,3. Raport dotyczący zamówień przemysłowych CBI z Wielkiej Brytanii w maju ma spaść do -59, z -56 w kwietniu. Odczyt zostanie opublikowany o godzinie 12:00.

Oczekuje się, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniesie 2,4 miliona, co stanowiłoby poprawę w stosunku do 2,98 miliona opublikowanych w zeszłym tygodniu. Raport zostanie opublikowany o godzinie 14:30. W tym samym czasie zostanie opublikowany indeks produkcyjny Philly Fed. Ekonomiści spodziewają się -40, a kwietniowa aktualizacja to -56.6. Odczyty PMI dla przemysłu i usług w USA mają wynieść odpowiednio 38 i 30, podczas gdy odczyty w kwietniu wyniosły 36,9 i 27. Dane zostaną opublikowane o 15:45. O godz. 16:00 zostanie opublikowana sprzedaż domów w USA w kwietniu, a odczyt prognozowany jest na 4,3 miliona, co byłoby spadkiem z 5,27 miliona zarejestrowanych w marcu. Jerome Powell, przewodniczący Fed, weźmie udział w wydarzeniu Fed Listens o 20:30.

Istotne pary walutowe

Kurs euro do dolara EUR/USD – kurs znajdował się ostatnio w konsolidacji a przełamanie poniżej 1,0768 może otworzyć drogę na 1,0636. Wzrost  tego miejsca ma szansę wyhamować na oporze przy 1,1000.    

 

Kurs funta względem dolara GBP/USD – para miała ostatnio problem z obraniem kierunku, ale dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,2292, tendencja pozostaje spadkowa i kurs może się kierować na 1,2000. 200-dniowa MA przy 1,2653 może stanowić opór.

Kurs euro w relacji do funta EUR/GBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA, przy 0,8679, tendencja pozostaje wzrostowa, a poziom 0,9000 stanowi opór. Przełamanie poniżej 0,8679 może otworzyć drogę na test 0,8600.

Kurs dolara wobec jena USD/JPY – kurs notował spadki od marca, a przełamanie poniżej 106,00 może skierować parę na 104,00. Poziom 108,26 oraz 200-dniowa MA stanowi teraz opór.

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 24 punkty do 6,037

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 70 punktów do 11,153

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 33 punkty do 4,463        

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – podejście indeksu DAX w okolice lokalnego oporu jest dla większości klientów CMC Markest sygnałem do otwierania pozycji krótkich. Stanowią one obecnie 60% pozycji pod względem ilości i 56% pod względem wartości. W ciągu ostatnich godzin nastąpiła jednak znaczna zmiana – jeszcze wczoraj wartość pozycji krótkich była o 12 punktów procentowych wyższa.

Srebro –  w opinii zdecydowanej większości klientów CMC Markets rajd na srebrze nie dobiegł jeszcze końca. Aż 85% posiadaczy pozycji na tym metalu utrzymuje pozcyje długie, które stanowią 90% wartości.

EUR/USD –poziom 1,1, do którego zbliżył się wczoraj EUR/USD stanowi na tle silny opór, że obecnie 60% klientów CMC Markets posiada na tej parze pozycje krótkie, które stanowią 71% wartości.

Wzrost zachorowań wraz z ponownym otwarciem gospodarek, PMI w centrum uwagi  - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk