• Odbierz prezent
Zwyżki cen ropy naftowej przed spotkaniem OPEC+. Cena złota znów przy tegorocznych maksimach

Wstępnie zaplanowane na czwartek wirtualne spotkanie państw OPEC+ najprawdopodobniej będzie najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej. Na razie 4 czerwca wciąż nie jest sztywnym terminem rozmów, jednak wiele wskazuje na to, że odbędą się one jeszcze w bieżącym tygodniu.

Czego można spodziewać się po krajach OPEC+? Z pewnością ocenione zostanie zaangażowanie poszczególnych państw w dotychczasową realizację cięć produkcji. Jednak kluczowym zagadnieniem poruszanym podczas rozmów ma być potencjalne przedłużenie dotychczasowych, znacząco obniżonych limitów produkcji na kolejne miesiące.

Zwyżki cen ropy naftowej przed spotkaniem OPEC+ - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Kraje OPEC+ są zdeterminowane do tego, aby walczyć z utrzymującą się wciąż ogromną nadwyżką na globalnym rynku ropy naftowej. Ze względu na fakt, że sytuacja na rynku ropy nadal jest trudna, przedłużenie rekordowych cięć produkcji wydaje się bardzo prawdopodobne. Bazowy scenariusz zakłada, że cięcia wynoszące 9,7 mln baryłek dziennie – które na razie zostały ustalone na maj i czerwiec – mogą zostać wprowadzone także w lipcu i sierpniu.

Gdyby te informacje się potwierdziły, to stanowiłyby one wsparcie do dalszych zwyżek notowań ropy naftowej. Jednak potencjał do kontynuacji wzrostów staje się coraz mniejszy. W krótkoterminowej perspektywie, zwyżka cen ropy naftowej będzie trudna do utrzymania bez informacji o stopniowym zmniejszaniu się nadwyżki na światowym rynku ropy, oraz obniżaniu się zapasów.

Zwyżki cen ropy naftowej przed spotkaniem OPEC+ - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota znów przy tegorocznych maksimach.

Wczoraj notowania złota otarły się o poziom 1760 USD za uncję, bardzo bliski tegorocznych minimów. Dzisiaj co prawda ceny kruszcu zeszły poniżej 1750 USD za uncję, jednak nadal nie oddalają się istotnie od tegorocznych maksimów.

Wydarzenia ostatnich dni tworzą układ sprzyjający kolejnej fali wzrostów notowań złota. Po pierwsze, amerykański dolar znajduje się na najniższych poziomach od połowy marca po serii zniżek. Po drugie, masowe protesty w Stanach Zjednoczonych budzą obawy o szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa w tym kraju. I w końcu po trzecie, relacje pomiędzy USA a Chinami na nowo się pogorszyły, budząc obawy o to, że tzw. porozumienie pierwszej fazy szybko odejdzie w niepamięć.

W obliczu powyższych informacji, status złota jako bezpiecznej przystani pomaga kruszcowi zachowywać wartość – zwłaszcza, że w perspektywie kolejnych miesięcy banki centralne w kluczowych gospodarkach świata zapowiadają programy QE, które przyczyniać się będą do dalszej erozji wartości papierowej waluty.

Zwyżki cen ropy naftowej przed spotkaniem OPEC+ - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk