• Odbierz prezent
Zwyżka cen ropy naftowej - notowania BRENT wystrzeliły - piąta sesja wzrostowa z rzędu

Po ubiegłotygodniowych zwyżkach cen ropy naftowej, nowy tydzień przynosi kontynuację wzrostów cen tego surowca. Cena ropy WTI zbliżyła się już do 75 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent wystrzeliły w górę do okolic 78 USD za baryłkę. W obu przypadkach, jest to już piąta sesja wzrostowa z kolei – o ile oczywiście zwyżka utrzyma się do końca dnia.

Presja na wzrost cen ropy naftowej wynika głównie z obaw dotyczących produkcji tego surowca w obliczu wzmożonego ostatnio popytu. Duże znaczenie ma wzrost notowań gazu ziemnego w ostatnim czasie, który sprawia, że ropa staje się relatywnie atrakcyjniejsza cenowo jako źródło energii.

Zwiększony popyt na ropę naftową sprawia, że w wielu miejscach na świecie kurczą się zapasy tego surowca

Tymczasem produkcja rośnie, ale powoli. Popandemiczny powrót Stanów Zjednoczonych na rynek ropy został przerwany przez uderzenie huraganów (głownie huraganu Ida), które przyczyniło się do ograniczenia wydobycia ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej na wiele tygodni. Także kraje OPEC+ zwiększają produkcję relatywnie powoli – i to nie tylko ze względu na narzucone na poszczególne kraje limity produkcji, wynikające z porozumienia naftowego, lecz także w wyniku przestarzałej i niedofinansowanej w trakcie pandemii infrastruktury.

Tydzień rozpoczęty zwyżką cen ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W kontekście powyższych informacji, niedawna sprzedaż ropy naftowej z chińskich rezerw miała niewielkie znaczenie dla poziomu cen – zresztą, obejmowała ona małe ilości surowca, nieistotne z punktu widzenia globalnej podaży (będące nawet ułamkiem dziennego zapotrzebowania na ropę w Chinach).

W rezultacie, w krótkoterminowej perspektywie może jeszcze pojawiać się presja na wzrost notowań ropy naftowej. Niemniej, warto pamiętać, że obecne poziomy cenowe mogą już powoli uderzać w konsumpcję tego surowca, co zresztą miało miejsce już w lipcu br.

Tydzień rozpoczęty zwyżką cen ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Paliwowa panika w Wielkiej Brytanii

W ostatnich dniach na rynkach paliw szczególnie głośno jest o problemach z łańcuchami dostaw w Wielkiej Brytanii. Niedostatek kierowców w tym kraju po Brexicie sprawił, że wiele stacji paliw ma kłopoty z zaopatrzeniem. Te informacje pociągnęły za sobą kulę śnieżną w postaci panicznego wykupywania paliw ze stacji przez brytyjskich kierowców.

Jeszcze wczoraj spółka BP poinformowała, że w niemal jednej trzeciej stacji benzynowych tej firmy wyczerpały się zapasy paliwa. Z kolei dzisiaj agencja Reuters podała, że 90% stacji benzynowych, operujących w największych miastach Wielkiej Brytanii, wyprzedała już całe swoje paliwo.

Trwająca już kilka dni panika sprawiła, że wiele stacji benzynowych racjonowało paliwo w ostatnich dniach, a spora część z nich zupełnie się zamknęła. Obecnie brytyjski rząd próbuje zażegnać kryzys poprzez m.in. nową pulę wiz dla obcokrajowców. Niemniej, póki co są to bardziej doraźne środki niż długoterminowe rozwiązania.

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk