• Odbierz prezent
Zwyżka cen miedzi! Notowania ropy naftowej najwyżej od marca br [WTI - BRENT]
fot. freepik.com

Na rynku ropy naftowej optymizm trwa w najlepsze. Ceny ropy gatunku WTI poruszają się już powyżej poziomu 45 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent przekraczają 48 USD za baryłkę. Dla obu tych rodzajów ropy naftowej są to najwyższe poziomy od marca – a dokładniej, od 6 marca, czyli momentu, w którym rozpoczęło się gwałtowne tąpnięcie notowań tego surowca.

Zwyżka notowań ropy naftowej bazuje na ogólnym optymizmie na rynkach finansowych, wywołanym doniesieniami o możliwym wprowadzeniu na rynek skutecznej szczepionki na koronawirusa jeszcze w bieżącym roku. Na rynku ropy oznacza to bowiem możliwe szybsze zniesienie restrykcji i uniknięcie kolejnych zakazów przemieszczania się, co z kolei pozytywnie przełożyłoby się na popyt na paliwa.

Dodatkowymi czynnikami wspierającymi stronę popytową na rynku ropy są informacje o bezproblemowym przejęciu władzy przez nowego prezydenta w USA (co nie było wcale oczywiste, zważywszy na liczne protesty Donalda Trumpa), jak również oczekiwania modyfikacji porozumienia naftowego OPEC+ już na początku przyszłego tygodnia.

Ropa naftowa najdroższa od marca br - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W obliczu dużego optymizmu na rynku ropy naftowej, inwestorzy praktycznie zignorowali wczorajsze niezbyt dobre dane dotyczące zapasów paliw w USA. Amerykański Instytut Paliw podał bowiem, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 3,8 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich niewielkiego spadku.

Najbliższe dni na rynku ropy na pewno mogą być nerwowe. Jeszcze dzisiaj pojawi się spora ilość ważnych danych makro z USA, w tym amerykański PKB za III kw., a dodatkowo oczywiście opublikowane zostaną środowe dane Departamentu Energii na temat zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.

Ze względu na jutrzejsze Święto Dziękczynienia, aktywność inwestorów pod koniec bieżącego tygodnia będzie jednak ograniczona, a kolejny mocny impuls na rynku ropy prawdopodobnie wywoła właśnie spotkanie OPEC+ na początku przyszłego tygodnia. Z technicznego punktu widzenia, rynek ropy wszedł w fazę wykupienia, co nakazuje ostrożność i wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwo odreagowania spadkowego.

Ropa naftowa najdroższa od marca br - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Fundusze głównym motorem zwyżek cen miedzi

Na rynku miedzi w bieżącym tygodniu nadal dominuje strona popytowa. Co prawda po wczorajszej dużej zwyżce, dzisiejsza sesja przynosi konsolidację, jednak jeszcze dzisiaj rano notowania miedzi znajdowały się na najwyższych poziomach w bieżącym roku. Cena miedzi w USA oscyluje w okolicach 3,30 USD za funt.

Stronie popytowej na rynku miedzi od kilku miesięcy sprzyja duży popyt na ten surowiec w Chinach, który wynikał m.in. z faktu, że Chiny relatywnie sprawnie poradziły sobie z pandemią koronawirusa, a później chętnie kupowały tanią miedź z przeznaczeniem m.in. na zapasy.

Niemniej, największym motorem zwyżek cen tego metalu okazały się fundusze. Widać to zwłaszcza w ostatnich tygodniach. Raporty COT (Commitments of Traders) pokazały niemal rekordową liczbę otwartych długich pozycji na miedź na amerykańskiej giełdzie CME. Podobna sytuacja ma miejsce na londyńskiej LME, gdzie długie pozycje inwestorów instytucjonalnych znalazły się na najwyższym poziomie od początku publikacji raportu w obecnej formie, czyli od 2018 r. Istotny wzrost liczby długich pozycji spekulacyjnych odnotowano także na ShFE, czyli giełdzie w Szanghaju.

Co to oznacza dla inwestorów na rynku miedzi? Przede wszystkim, dane te pokazują, że w ostatnich tygodniach zwyżka notowań tego metalu była w dużej mierze spekulacyjna, a nie wynikała ona z rynkowych fundamentów. Nie oznacza to jeszcze, że w najbliższych dniach zobaczymy na tym rynku spadki – ale na pewno obecnie rynek jest dużo bardziej podatny na wahania nastrojów inwestorów niż jeszcze parę tygodni czy miesięcy temu. Jeśli pojawiłby się impuls do zniżek lub jakieś pesymistyczne dane, to odreagowanie spadkowe na rynku miedzi mogłoby być dynamiczne.

Ropa naftowa najdroższa od marca br - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk