• Odbierz prezent
Związek Polskie Okna i Drzwi podejmuje współpracę z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej
fot. freepik.com

Związek POiD podjął współpracę z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w zakresie działań na rzecz promocji certyfikowanej stolarki pasywnej oraz interdyscyplinarnych szkoleń z budownictwa wysoce energooszczędnego i pasywnego.

Budownictwo pasywne oznacza obecnie najlepsze, dostępne na całym świecie rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. Wyroby budowlane stosowane w budownictwie pasywnym muszą spełniać określone parametry, potwierdzające spełnienie najlepszych wymagań, wynikających ze stawianych im warunków, dotyczących m.in. komfortu cieplnego i jakości powietrza. Dotyczy to również stolarki pasywnej, która wytwarzana z komponentów o parametrach zgodnych z wymaganiami standardu pasywnego (np. rama, szyba, szczelność powietrzna) w całości będzie odpowiadać wymaganiom zerowego zapotrzebowania na energię. Współpraca podjęta przez Związek POiD oraz PIBP i EO ma na celu m.in promocje certyfikowanej stolarki pasywnej oraz interdyscyplinarnych szkoleń z budownictwa wysoce energooszczędnego i pasywnego.

Certyfikacja pasywnej stolarki otworowej

Zmiany prawa budowlanego sprawiają, że normą w budownictwie staje się realizacja nowych i termomodernizacja starych budynków z wykorzystaniem zasad budownictwa pasywnego oraz energii odnawialnej, która w 100% jest w stanie pokryć jego zapotrzebowanie, gwarantując tym samym niezależność energetyczną. Tendencje tą widzimy również od kilku lat w branży stolarki otworowej. Producenci komponentów oraz wyrobów gotowych przygotowali się na wejście w życie zaostrzonych parametrów, wprowadzając do ofert wysokoenergooszczędne rozwiązania. Nawiązanie współpracy Związku POiD z Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej, to krok do podjęcia działań w zakresie certyfikacji na gotowe pasywne okna, drzwi, fasady i bramy, charakteryzujące się najlepszym bilansem energetycznym w przegrodach budowlanych oraz parametrami potwierdzającymi spełnienie najlepszych wymagań, wynikających ze stawianych im warunków, dotyczących m. komfortu cieplnego i higienicznego - mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku POiD.

Jak zgodnie podają przedstawiciele obu organizacji, celem certyfikacji jest uporządkowanie tej części branży, z korzyścią dla wszystkich uczestników procesu budowy. Celem jest również promocja uczciwych producentów, którzy wykonują stolarkę zgodnie z certyfikowanymi systemami oraz posiadają interdyscyplinarną wiedzę na temat własnych produktów oraz zależności i zasad zastosowania ich w budynkach o najwyższej efektywności energetycznej. Aby otrzymać certyfikat gotowego produktu należy pomyślnie przejść całościowy audyt. W przypadku wykazania błędów, niedoskonałości, wdrożenie poprawek zgodnie ze specjalizacją audytorów Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, jak również uzupełnienie brakujących badań na podstawie ich wytycznych u podwykonawcy tj. notyfikowanego laboratorium. Następnie przejść interdyscyplinarne szkolenie mówi Sławomir Tomasz Kwiatkowski, ekspert budownictwa pasywnego, członek zespołu PIBP i EO.

Wszystko o budownictwie pasywnym

Budynki pasywne są najnowszą generacją budynków energooszczędnych. Są one o średnio 5-10% droższe w realizacji, ale gwarantuje ekstremalnie niskie koszty eksploatacji - na zawsze. To obiekty o najwyższym komforcie cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum: 15 kWh/m2/rok, czyli mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2/rok, lub 5 kWh prądu z pompą ciepła. Przykładowo ogrzewanie w ciągu całego roku takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150m2 kosztuje mniej niż 400 zł. za cały rok. Standard wysoce energooszczędny i pasywny jest możliwy do realizacji w każdym budynku bez względu na wielkość, technologię i przeznaczenie pod warunkiem, że wiemy jako to zrobić mówi Kamil Wiśniewski, międzynarodowy trener i ekspert budownictwa pasywnego, członek zespołu PIBP i EO, współpracownik PHI Darmstadt.

Dlatego strony deklarują chęć doradztwa na rzecz dostosowania stolarki budowlanej do obecnych standardów budownictwa pasywnego i wysoce energooszczędnego oraz ich weryfikacji, jako Certyfikowanych Komponentów Produktów Pasywnych dedykowanych do obiektów w najwyższych standardach energetycznych a także promocji Certyfikowanych produktów, szkoleń producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej, dzięki którym uczestnicy mogą zyskać tytuły Mistrzów Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego oraz Ambasadorów Budownictwa Pasywnego

PIBP i EO dla firm członkowskich POiD

Współpraca obu organizacji ma na celu ułatwienie firmom członkowskim Związku POiD procedur związanych z certyfikacją wyrobów pasywnych. Dla wszystkich członków naszego Związku oraz firm z nimi współpracujących, zostały przygotowane specjalne warunki, w tym rabaty na Certyfikację Pasywnych Komponentów Gotowych. Jest to działanie przeznaczone dla firm, które mają w swojej ofercie produkt dedykowany dla budynków wysoce energooszczędnych i pasywnych z Certyfikatem PHI Darmstadt – mówi Paweł Wróblewski z POiD. Specjalne rabaty przysługują członkom POiD i firmom z nimi współpracującymi również w przypadku koordynacji Certyfikacji Komponentu w PHI Darmstadt dla firm gotowych z produktem, aby taką procedurę przejść i znaleźć się na Międzynarodowej Liście Komponentów Pasywnych.
W ramach współpracy z POiD organizujemy specjalną, dedykowaną edycję Międzynarodowego Programu Szkoleniowego Mistrz Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego dla całej branży stolarki budowlanej i powiązanych. W przypadku tego wydarzenia również dla wszystkich członków i firm z nimi współpracujących, przygotowana została promocyjna cena udziału w tym prestiżowym Programie Szkoleniowym, z możliwością zdania Międzynarodowego Egzaminu, uzyskania Certyfikatu, Tytułu i wpisem na Międzynarodową Listę Ekspertów, z której korzystają klienci prywatni i instytucjonalni – podsumowuje Sławomir Tomasz Kwiatkowski z zespołu PIBP i EO.

PIBP i EO od 2004 roku zajmuje się upowszechnianiem i transferem wiedzy o technologii pasywnej, termomodernizacji z wykorzystaniem technologii i komponentów pasywnych, certyfikacją takich budynków, oraz zastosowania energii odnawialnej, która w sposób bardzo ekonomiczny jest wykorzystywana właśnie w budynkach pasywnych. Instytucja ta jest partnerską instytucją Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI) i jako jedyni w Polsce, posiadają akredytację PHI do przeprowadzania certyfikacji budynków pasywnych w Polsce. Od 2011 roku odpowiedzialna za przeprowadzanie interdyscyplinarnych szkoleń oraz międzynarodowych egzaminów z zakresu budownictwa pasywnego i wysoce energooszczędnego m.in. na Mistrzów Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, dla wszystkich uczestników procesu budowy, jest Akademia Zdrowego Budownictwa – integralna i akredytowana jednostka szkoleniowa PIBPiEO oraz PHI Darmstadt. Akademia przeszkoliła już przeszło 2500 osób.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk