• Odbierz prezent
Zupełnie odwrotne proporcje rynkowych byków i niedźwiedzi w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce

W Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z ogromną ilością inwestorów negatywnie nastawionych do rynku, z kolei w Polsce zdecydowanie przeważają optymiści. Tak dobre nastroje w naszym kraju są zapewne spowodowane fenomenalnym zachowaniem indeksu sWIG80 oraz rynku New Connect, które upodobali sobie inwestorzy indywidualni.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków wzrosła z 44,8 do 45,1%. Jest to oczywiście najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi wzrosła z 25,9% do 30,1%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem bocznym zdecydowanie się zmniejszyła. W zeszły czwartek było ich 29,4% natomiast dzisiaj 24,8%.      

Źródło: sii.org.pl

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia wzrost rynkowych byków o +3,1% do 23,3%. Z kolei liczba niedźwiedzi spadła o -0,9% do 47,6% . Redukcji uległa również grupa osób o neutralnym nastawieniu do rynku. Po zniżce o -2,2% wynosi ona obecnie 29,1%.

Źródło: aaii.com 

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Fear & Greed Index wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia z 65 do 70 punktów. Oznacza to, że na rynku zwiększa się poziom chciwości. Warto jednak wiedzieć, że potrafi on osiągać naprawdę ekstremalne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

 Źródło: money.cnn.com

Źródło: money.cnn.com


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk