• Odbierz prezent
Zniknęły kryptowaluty o wartości ponad 292 milionów dolarów. Tyle ukradziono w 2019 r.

W styczniu portal Cointelegraph opublikował zestawienie największych ataków hakerskich na giełdy kryptowalut w 2019 r. W ciągu roku miało miejsce 12 takich ataków. W ich wyniku doszło do utraty kryptowalut o łącznej wartości ponad 292 mln USD.

 

Jak zwrócił uwagę Patrick Thompson w swym artykule na portalu Cointelegraph, w 2019 r. miało miejsce 12 znaczących ataków hakerskich na giełdy kryptowalut. Spośród nich 11 poskutkowało kradzieżami kryptowalut, a jeden dotyczył jedynie kradzieży danych klientów. Łącznie w 2019 r. z giełd kryptowalut zostały skradzione kryptowaluty o łącznej wartości 292 665 888 USD oraz 510 000 loginów użytkowników. Dla porównania w 2018 r. w wyniku ataków hakerskich ucierpiało 9 giełd kryptowalut. W dalszej części artykułu autor zamieścił zestawienie największych ataków hakerskich, które miały miejsce w ubiegłym roku.

1. 14 stycznia 2019 r. – Cryptopia z siedzibą w Nowej Zelandii – ponad 16 mln USD

Gdy minęły zaledwie dwa tygodnie w nowym roku, już zdarzył się pierwszy atak hakerski na giełdę kryptowalut. W jego wyniku nowozelandzka giełda kryptowalut Cryptopia straciła kryptowaluty o wartości ponad 16 mln USD. Użytkownicy mediów społecznościowych rozpoczęli w tej sprawie własne dochodzenie, według którego z hot walleta giełdy ukradziono ponad 20 różnych kryptowalut.

Czytaj także: Likwidator giełdy Cryptopia podał wysokość jej długu wobec wierzycieli

Firma Grant Thornton, będąca likwidatorem okradzionej nowozelandzkiej giełdy kryptowalut Cryptopia, opublikowała w piątek 31 maja pierwszy raport finansowy dotyczący jej sytuacji finansowej oraz przebiegu procesu likwidacji. Z dokumentu wynika, że giełda ma dług w wysokości niemal 3 mln dolarów wyłą.. Czytaj
Likwidator giełdy Cryptopia podał wysokość jej długu wobec wierzycieli

2. 26 stycznia 2019 r. – LocalBitcoins z siedzibą w Finlandii – 27 tysięcy USD

W ciągu kolejnych dwóch tygodni stycznia popularna giełda bitcoinowa over-the-counter stała się następną ofiarą. Atakujący byli w stanie zastąpić oficjalny link do forum giełdy fałszywym linkiem, który prowadził użytkowników do fałszywej strony internetowej podobnej do forum dyskusyjnego, która zbierała dane użytkowników, którzy próbowali się na nią zalogować. Hakerzy wykorzystali pozyskane informacje i ukradli 7,9 BTB o wartości 27 tysięcy USD w tamtym czasie. Bitcoiny zostały skradzione z sześciu kont użytkowników.

3. 15 lutego 2019 r. – Coinmama z siedzibą w Izraelu – skradziono 450 tysięcy loginów i haseł do kont użytkowników

W kolejnym miesiącu izraelski broker kryptowalutowy Coinmama dowiedział się, że bezpieczeństwo jego bazy danych zostało naruszone, w wyniku czego około 450 000 loginów i haseł do kont użytkowników zostało ujawnionych i opublikowanych w Darknecie.

Czytaj także: Giełda kryptowalut Coinmama ofiarą zmasowanego ataku hakerskiego

Początek 2018 r. jest wyjątkowo obfity w incydenty związane z łamaniem zabezpieczeń giełd kryptowalut, zarówno tych prowadzących do kradzieży środków, jak i wycieków poufnych danych ich użytkowników. W piątek 15 lutego doszło do wycieku danych do logowania klientów jednego z najwiekszych kantorów k.. Czytaj
Giełda kryptowalut Coinmama ofiarą zmasowanego ataku hakerskiego

4. 24 marca 2019 r. – DragonEx z siedzibą w Singapurze – 7,09 mln USD

W tym dniu singapurska giełda kryptowalut DragonEx poinformowała na swej oficjalnej grupie na Telegramie, że doświadczyła ataku hakerskiego, w rezultacie którego została skradziona część aktywów należących do użytkowników oraz do samej giełdy. W późniejszych dniach na swej stronie internetowej DragonEx zamieścił oświadczenie, że w wyniku ataku hakerskiego giełda straciła 7,09 mln USDT. Warto wspomnieć, że USDT (Tether) jest stablecoinem powiązanym z kursem dolara amerykańskiego w stosunku 1:1.

Czytaj także: Giełda kryptowalut DragonEX okradziona

Zarejestrowana w Singapurze giełda kryptowalut DragonEX, należąca do grona 25 największych ośrodków handlowych pod względem deklarowanego wolumenu handlowego, poinformowała we wtorek 26 marca o ataku hakerskim, którego padła ofiarą. Obecnie wysokość strat środków klientów nie została sprecyzowana, .. Czytaj
Giełda kryptowalut DragonEX okradziona

5. 25 marca 2019 r. – CoinBene z siedzibą w Singapurze – 105 mln USD

Niecałe dwa dni później kolejna giełda kryptowalut w Singapurze została zhakowana. Wielu użytkowników CoinBene zaczęło podejrzewać atak hakerski, gdy nieoczekiwanie strona internetowa giełdy przestała działać. Osoby, które śledziły hot wallet CoinBene zauważyły,  że usunięto z niego kryptowaluty o wartości 105 mln USD. Pomimo wszystkich dowodów, CoinBene wciąż zaprzeczała, że kiedykolwiek padła ofiarą ataku hakerskiego.

6. 30 marca 2019 r. – Bithumb z siedzibą w Korei Południowej – 18,7 mln USD

Kilka dni później po wyprowadzeniu środków z CoinBene, miał miejsce atak hakerski na giełdę Bithumb, w wyniku którego skradziono aktywa o łącznej wartości 18,7 mln USD. Składały się na nie tokeny EOS o wartości 12,5 mln USD oraz XRP o wartości 6,2 mln USD. W odróżnieniu od innych zhakowanych giełd, Bithumb sądzi, że kradzież to sprawka byłego pracownika giełdy, który miał dostęp do jej portfeli.

Czytaj także: Giełda Bithumb okradziona... przez własnego pracownika

Czołowa południowokoreańska giełda kryptowalut Bithumb po raz kolejny w ciągu roku padła ofiarą ataku hakerskiego, który najprawdopodobniej został przeprowadzony przez pracownika samej giełdy. Wstępne straty są szacowane na 13 mln dolarów, jednak wg zapewnień giełdy środki nie należały do klientów .. Czytaj
Giełda Bithumb okradziona... przez własnego pracownika

7. 7 maja 2019 r. – Binance z siedzibą na Malcie – 40 mln USD

Upłynęło nieco ponad miesiąc od kradzieży z Bithumb, kiedy największa na świecie giełda kryptowalut Binance doświadczyła ataku hakerskiego, w wyniku którego zostało skradzionych 7 000 BTC, co stanowiło w tamtym czasie równowartość 40 mln USD. Giełda poinformowała, że hakerzy mogli także pozyskać klucze API, kody do uwierzytelniania dwuskładnikowego i prawdopodobnie więcej danych użytkowników. W sierpniu ujawniono, że hakerzy mogli wejść w posiadanie danych osobowych 60 000 użytkowników przechowywanych przez giełdę w ramach KYC, w tym zdjęć. Sama giełda jednak temu zaprzeczyła.

Czytaj także: Atak na 7000 bitcoinów, wyciek poufnych danych i nagroda z głowę hakera - o co chodzi w aferze Binance?

Niedawno społeczność entuzjastów i użytkowników kryptowalut obiegła wiadomość o tym, że największa pod względem wolumenu handlowego giełda kryptowalut, jaką jest Binance, dopuściła do wycieku poufnych danych swoich klientów. Dowodem na to miało być kilkaset zdjęć weryfikacyjnych należących do rzekom.. Czytaj
Atak na 7000 bitcoinów, wyciek poufnych danych i nagroda z głowę hakera - o co chodzi w aferze Binance?

8. 1 czerwca 2019 r. – GateHub z siedzibą w Wielkiej Brytanii – 10 mln USD

W czerwcu GateHub poinformował, że 100 portfeli XRP należących do użytkowników zostało przejętych przez hakerów. W swym oświadczeniu firma ujawniła, że została powiadomiona przez niektórych klientów, że środki z ich portfeli zostały skradzione. Jeden z użytkowników GateHub zagłębił się w temat ataku hakerskiego i odkrył, że do 5 czerwca zostało skradzionych 23 200 000 XRP z większości tych portfeli, co w tamtym czasie stanowiło równowartość około 10 mln USD.

9. 26 czerwca 2019 r. – Bitrue z siedzibą w Singapurze – 4,23 mln USD

Pod koniec czerwca w wyniku ataku hakerskiego na Bitrue zostały skradzione kryptowaluty o wartości około 4,23 mln USD. Na tę wartość składało się 9,3 mln XRP oraz 2,5 mln ADA.

10. 11 lipca 2019 r. – BITPoint z siedzibą w Japonii – 32 mln USD

11 lipca japońska giełda kryptowalut BITPoint została powiadomiona o nieregularnie wypływających XRP z jej hot walleta. Kilka godzin później giełda już wiedziała, że z jej portfela zostały przeniesione w nieautoryzowany sposób środki w kryptowalutach Bitcoin, XRP, Bitcoin Cash i Litecoin. Łącznie z portfela giełdy zostały wyprowadzone kryptowaluty o wartości 32 mln USD, z czego około 23 mln USD należało do użytkowników BITPoint.

11. 5 listopada 2019 r. – VinDAX z siedzibą w Wietnamie – 500 tysięcy USD

VinDAX jest niewielką giełdą kryptowalut z siedzibą w Wietnamie, zajmującą się przede wszystkim ofertami publicznymi tokenów mało znanych spółek. W listopadzie giełda przyznała, że z jej hot walleta zostały w nieautoryzowany sposób wyprowadzone środki w 23 kryptowalutach o łącznej wartości 500 tysięcy USD.

12. 27 listopada 2019 r. – Upbit z siedzibą w Korei Południowej – ponad 49 mln USD

Był to ostatni atak hakerski w 2019 r. Hakerzy zdobyli dostęp do hot walleta południowokoreańskiej giełdy kryptowalut Upbit i wyprowadzili 342 000 ETH, co stanowiło w tamtym czasie równowartość ponad 49 mln USD. Giełda opublikowała oświadczenie, że pokryje wszystkie straty ze swych środków.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk