• Odbierz prezent
Znamy datę Constantinople, hard forku Ethereum

Odkryta dzień przed planowanym hard forkiem Constantinople luka bezpieczeństwa doprowadziła do odroczenia terminu aktualizacji protokołu Ethereum (ETH), która była planowana na 16 stycznia. Hard fork został finalnie przeniesiony o sześć tygodni i odbędzie się najprawdopodobniej w środę 27 lutego.

 

Początkowo aktualizacja miała odbyć się na wysokości bloku 7 080 000, wypadającego między 16 a 17 stycznia. Ze względu na wspomniana lukę bezpieczeństwa w jednej z pięciu poprawek wchodzących w skład Constantinople, hard fork Ethereum został przeniesiony na wysokość bloku  7 280 000, co najprawdopodobniej odbędzie się najwcześniej w środę 27 lutego.

 

Luka bezpieczeństwa, która opóźniła datę hard forku Ethereum, została znaleziona w poprawce EIP 1283 i dotyczyła potencjalnej możliwości wykonania tzw. „ataku wielobieżności”. Sama poprawka EIP 1283 jest typowo techniczną zmianą, dotyczącą smart kontraktów. Jej celem jest dokonywanie korzystniejszych naliczeń opłat w GAS za przechowywanie danych na blockchain w smart kontraktach, co doprowadzi do redukcji kosztów ich obsługi.

Odnaleziona luka bezpieczeństwa w kodzie źródłowym poprawki mogła doprowadzić do wielokrotnego wprowadzania tej samej funkcji w smart kontrakcie bez zmiany swojego stanu posiadania, co umożliwiało przeprowadzenie wielokrotnego wydania tych samych środków.

 

Developerzy Ethereum zdecydowali się na ponowne dokładne sprawdzenie wszystkich pięciu poprawek, wchodzących w skład Constantinople. Co ciekawe, Sergio Demian Lerner, zajmujący się audytowaniem bezpieczeństwa kryptowalut i rozwijający projekt Rootstock dla bitcoina (BTC), stwierdził że developerzy od miesięcy wiedzieli, a nawet wspólnie dyskutowali o potencjalnej możliwości wykorzystania luki w poprawce EIP 1283, jednak uznano ją wówczas za zbyt mało realną do praktycznego użycia w realnie istniejących smart kontraktach. Na jej usunięcie i odroczenie terminu hard forka zdecydowano się dopiero po tym, jak informację o niej 15 stycznia opublikowała firma ChainSecurity.

Czytaj także: Hard fork Ethereum (ETH) - co musisz wiedzieć o Constantinople?

Już w środę 16 stycznia na wysokości bloku 7 080 000 dojdzie do szeroko komentowanej i odraczanej w czasie aktualizacji sieci Ethereum (ETH) o nazwie Constantinople. Co tak naprawdę zmieni się w sieci ETH po hard forku, jakie zmiany zostaną wprowadzone i w jaki sposób mogą one wpłynąć na przyszłość.. Czytaj
Hard fork Ethereum (ETH) - co musisz wiedzieć o Constantinople?

 

Notowania: ETHEREUM

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ETHUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk