• Odbierz prezent
decyzja banku japonii
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie decyzje w sprawie polityki pieniężnej podjął Bank Japonii

Dziś poznaliśmy decyzję Banku Japonii w sprawie polityki pieniężnej. W przeciwieństwie do Fed, BoJ nie dokonał żadnych zmian i w efekcie na rynku walutowym nie obserwowaliśmy silnych wahań kursu jena.

 

Rada Polityczna Banku Japonii postanowiła, że stopa procentowa pozostanie na poziomie -0,1%. BoJ wciąż będzie również skupował obligacje tempie gwarantującym utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji w okolicy 0,0%. Aby to osiągnąć, Bank ocenia, że konieczne jest utrzymanie tempa skupu na poziomie 80 bln jenów rocznie.

Takie rozwiązanie zostało przegłosowane stosunkiem głosów 8-1. Przeciwny był nowy członek Rady – Goushi Kataoka. W przypadku ostatniego posiedzenia (w lipcu) analogicznym decyzjom przeciwni byli dwaj członkowie Rady - Takehiro Sato i Takahide Kiuchi. Ci odeszli jednak w międzyczasie. Wydaje się jednak, że nastawienie Kataoki jest zgoła odmienne od tej dwójki. Sato i Kiuchi optowali za mniej ekspansywną polityką pieniężną, zaś wydaje się, że Kataoka wręcz przeciwnie, choć w oświaczeniu do dzisiejszej decyzji Rady nie znalazły się konkretne propozycje z jego strony,

 

Stopa procentowa BoJ

bank japonii 

 

Decyzja Banku Japonii nie wprowadziła wiele zmienności na rynku walutowym. Została podana o godzinie 5:15 czasu polskiego, a reakcją obserwowaną na parze USD/JPY była zmienność na poziomie ok. 20 pipsów, ale bez wyraźnego kierunku ruchu


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk