• Sklep
  • Odbierz prezent
FOMC kurs dolara

W środę 20 lutego 2019 r. o godzinie 20 został opublikowany protokół ze styczniowego posiedzenia FOMC, tzw. minutek.

 

Na posiedzeniu 30 stycznia członkowie FOMC wykazali się gołębim podejściem, nie widząc na razie potrzeby dalszych podwyżek stóp procentowych. Inwestorzy z napięciem oczekiwali na dzisiejszy protokół, chcąc poznać dalszy scenariusz dotyczący stóp procentowych. Ważne jest, na jak długo dalsze podwyżki stóp zostaną wstrzymane. Zakładano, że jeśli inflacja przekroczy ustalony cel na poziomie 2%, to nie można wykluczyć dalszych podwyżek stóp procentowych.

W ostatnich dniach kurs dolara spadał w stosunku do innych walut, dyskontując gołębi scenariusz FED. W związku z dzisiejszą publikacją minutek, oczekiwano dużej zmienności kursu dolara.

W swym protokole komitet podkreślił, że długoterminowym celem polityki monetarnej jest utrzymanie inflacji na poziomie 2%. Przypomniano także o dobrej sytuacji na rynku pracy. Uznano, że wskazane jest zakończenie redukcji bilansu banku centralnego do końca 2019 r.  Jak stwierdzono, zapewni to większą pewność procesu normalizacji bilansu.

Wskazano na czynniki ryzyka związane ze zwiększoną zmiennością na rynkach w ostatnich miesiącach. W szczególności są one związane z sytuacją gospodarek innych krajów, przede wszystkim Chin i Europy.

FED także zalecił „cierpliwe” podejście do kwestii podwyżek stóp procentowych, co już było wspomniane na styczniowym posiedzeniu.

W protokole stwierdzono także, że utrzymywanie stopy funduszy federalnych na poziomie 2,25 - 2,5% nie wiąże się z ryzykiem w tym momencie.

W reakcji na protokół z minutek FOMC, kurs dolara zaczął się lekko umacniać.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk