• Odbierz prezent
Znamy decyzję w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Kurs euro EUR/USD w górę

Poznaliśmy dzisiaj decyzję w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Nie doszło do niespodzianki i stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie, czyli 0,25%. Dokładnie takie były oczekiwania analityków, którzy prognozowali dzisiejszą decyzję Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Bilans budżetu federalnego za maj wyniósł -399 miliardów dolarów. Prognoza wynosiła -625 mld, a poprzednio było to -738 mld.

[Aktualizacja 12:32 11 czerwca 2020]

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w przeszłości

Pandemia koronawirusa zmusiła większość państw do bardzo zdecydowanych działań, w skład których miedzy innymi wchodziły obniżki stóp procentowych. W Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku tego roku mieliśmy do czynienia ze stopami procentowymi na poziomie 1,75%. Następnie FOMC podjęło decyzję o dwóch obniżkach. Najpierw do poziomu 1,25%, która miała miejsce 3 marca, a następnie do obecnych 0,25% 15 marca. Patrząc historycznie, jesteśmy obecnie na najniższych poziomach, jednak nie są one obserwowane po raz pierwszy. Na równie niskim poziomie, stopy procentowe utrzymywały się w Stanach Zjednoczonych od grudnia 2008 roku, aż do grudnia 2015 roku. Może się okazać, że i tym razem przez bardzo długi czas pozostaniemy na niezmiennym poziomie. Najwyższy poziom stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zanotowany był 1984 roku i wyniósł 11,50%.

 USA stopy procentowe

Wykres: Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych (od grudnia 1982 roku)

Działania Banków Centralnych w sprawie inflacji

Banki Centralne mogą kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu mogą posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Kurs dolara EUR/USD – reakcja na rynku walutowym Forex

W oczekiwaniu na decyzję w sprawie stóp procentowych, kurs dolara tracił na wartości w stosunku do euro. Kurs EUR/USD zwyżkuje aktualnie +0,23% do poziomu 1,1364.

EURUSD

Wykres: Kurs dolara (EUR/USD) (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Japonia - PKB za 1 kwartał

Niemcy - produkcja przemysłowa

Bilans handlowy Niemiec i PKB Strefy Euro

USA i Chiny - wskaźniki inflacyjne

USA - zapasy ropy naftowej

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk