• Odbierz prezent
Znamy decyzję RBA w sprawie stóp procentowych w Australii. Co na to kurs dolara australijskiego AUD/USD?

Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków, RBA nie zdecydowało się dzisiaj na obniżenie stóp procentowych. Główna stopa procentowa w Australii pozostaje na niezmienionym poziomie i wynosi 0,25% (prognoza: 0,25%; poprzednio: 0,25%).

Stopy procentowe w przeszłości

Stopy procentowe w Australii systematycznie spadają. Obecnie jesteśmy na najniższych poziomach w historii. Jeszcze na początku 2020 roku mieliśmy tam do czynienia ze stopami procentowymi na poziomie 0,75%, jednak od tego czasu RBA zdecydowało się na dwie obniżki. Pierwsza z nich miała miejsce 3 marca, wtedy stopy procentowe spadły do 0,50%, kolejna 19 marca do aktualnego 0,25%.

 Australia stopy procentowe

Wykres stóp procentowych w Australii (od 1980 roku)

Bank of Australia w sprawie inflacji

RBA (Reserve Bank of Australia) tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Reakcja dolara australijskiego (AUD/USD) na rynku walutowym:

Od początku dzisiejszej sesji kurs dolara australijskiego zyskuje na wartości do dolara amerykańskiego. Obecnie kurs AUD/USD wynosi 0,64481 i jest to zmiana o +0,34% w stosunku do wczorajszego poziomu.

wykres AUD/USD

Kurs pary walutowej AUD/USD ( 1 dzień) 

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA- wskaźnik ISM i PMI dla przemysłu

Niemcy: fatalna zmiana bezrobocia, sprzedaż detaliczna, Polska: wskaźnik CPI

PMI Chin oraz produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna z Japonii

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech oraz Strefie Euro

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk