• Odbierz prezent
CD Projekt WIG 20 Rewizja

GPW w oficjalnym komunikacje podała, że 16 marca zostanie przeprowadzona roczna rewizja indeksu WIG20. Spółka Asseco Poland odstąpi swoje miejsce CD Projekt. Czy kolejny krok milowy nadwiślańskiej spółki z branży gier może okazać się powodem spadków?

 

Wielki sukces

Początki CD Projekt sięgają lat 90. Pierwsze kroki w branży gier rozpoczynali od sprzedaży płyt na giełdzie. Kolejnym krokiem było stworzenie pełnej polskiej wersji gry Baldur’s Gate. Jednak ostatecznie, to stworzenie pierwszego Wiedźmina zaowocowało ogromnym sukcesem na przestrzeni kolejnych lat. W 2009 roku spółka Optimus S.A. przejęła CDP Investment. Od tego czasu działania biznesowe skupiły się głównie na produkcji gier. W 2011 roku zmieniono nazwę na dzisiejsze CD Projekt. Dalsze losy spółki to kolejne odsłony Wiedźmina, a obecnie wyczekiwany Cyberpunk 2077.
Ogromny sukces spółki to zasługa wszystkich tych, którzy przez pasję tworzą swoje dzieła. To pasja popchnęła CD Projekt, na czele z prezesem Adamem Kicińskim do kolejnego osiągnięcia. Spółka po latach na rynku może pochwalić się wyceną na poziomie 10 mld zł.

 

Zmiany w indeksach

Indeks WIG20 zrzesza największe i najpłynniejsze spółki z rynku polskiego. W indeksie można odnaleźć takie spółki jak Tauron, PGE, PKN Orlen i Lotos, duża część indeksu to spółki z sektora bankowości – PKO BP, Mbank. Od 16 marca grono to zaszczyci spółka CD Projekt, zajmując miejsce Asseco Poland. CD Projekt będzie swoistym ewenementem WIG20, będzie to pierwsza spółka z sektora gier w tym indeksie. W wykazie spółek WIG20 można odnaleźć w większości gigantów kontrolowanych przez Skarb Państwa, jak CD Projekt odnajdzie się na nowym gruncie?

 

FXMAG akcje zmiany w wig20 od 16 marca – cd projekt wśród największych spółek polskiej giełdy cd projekt wig20 asseco poland s.a. 1

Źródło: twitter.com

 

Obecność spółki w WIG20 to jasny znak dla inwestorów, że określona spółka radzi sobie dobrze, co więcej, jasno ukazuje to, że spółka charakteryzuje się dużą płynnością, jawnością informacji, jak i ogólną dobrą sytuacją. Częste decyzje odnośnie inwestycji w określone spółki podejmowane są przez obserwację wskaźnika WIG20. Część funduszy ze względu na swoją charakterystykę, będzie musiało dokupić akcje CD Projekt, by odzwierciedlać w pełni skład WIG20. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość zarówno dla akcjonariuszy liczących na wzrost akcji, jak i dla zarządu spółki. Zagraniczny inwestor natomiast będzie wiedział, że branża gamingowa w Polsce ma się dobrze, co jest niewątpliwym powodem do dumy.

 

Nierealne wymagania

Częstym zjawiskiem po wejściu spółki w skład WIG20 jest chwilowe załamanie kursu. Przyczyna jest w zasadzie prozaiczna, inwestorzy mający akcje danej spółki spodziewają się dużych wzrostów. Prawie nikt jednak nie zdaje sobie sprawy, że kurs akcji już wcześniej mógł osiągnąć pewne maksima, efektem czego jest wejście spółki w skład WIG20. Czy będzie tak także w przypadki CD Projekt?
Ostatnie szczyty, których doświadczyła spółka to poziom ponad 126 zł za akcję, było to w listopadzie 2017 roku. Oznacza to, że spółka ma sporo do nadrobienia. Ostatnie wzrosty dość gwałtowne notowała wraz z osławionym *beep* na swoim twitterze. Niektórzy spadki przy wejściu spółek do WIG20 określają mianem „pocałunku śmierci”.

 

FXMAG akcje zmiany w wig20 od 16 marca – cd projekt wśród największych spółek polskiej giełdy cd projekt wig20 asseco poland s.a. 2

Wykres CD Projekt w zakresie 3 miesięcy 

 

Jak widać, spółka w porównaniu do poprzednich szczytów nie jest przeceniona. Wyczekiwana gra Cyberpunk 2077 może być powodem do jeszcze większych wzrostów. Dodatkowo, spółki z sektora gier w ostatnim roku nie były zbytnio docenione przez inwestorów. CD Projekt niejednokrotnie ukazał, że na ich tytuły warto czekać, a warto przy tym pamiętać, że gra, która zbierze pozytywne recenzje to podstawa do wzrostów.

 

Pełna rotacja

16 marca to czas zmian nie tylko dla CD Projekt. Spółka Asseco Poland opuści indeks WIG20, zajmując miejsce w mWIG40. Kolejną spółką, która zagości w mWIG40 to GetBack, który to w ostatnich dniach przechodzi burzliwy czas zmian. Do sWIG80 wejdą spółki: Arctic Paper, BSC Drukarnia Opakowań, Neuca, PlayWay, Quercus TFI, Toya, równocześnie indeks ten opuszczą spółki: CFI, Groclin, Polwax, Serinus, Work Service. W indeksie WIG30 pojawi się Dino Polska, spółka, która w ostatnim czasie jest wyjątkowym przejawem polskiej ekspansji zagranicznej.


Szymon Maj

Działacz społeczny, autor. Zwolennik analizy fundamentalnej, przy jednoczesnej obserwacji wartości wolumenu. Po godzinach baczny obserwator społecznego aspektu giełdy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk