Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,23%
USD / PLN3,99+0,01%
CHF / PLN4,42+0,37%
GBP / PLN5,04+0,05%
EUR / USD1,08-0,24%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,30+0,12%
S&P 5005 252,58+0,08%
ROPA BRENT86,87+1,37%
ROPA WTI83,03+1,60%
ZŁOTO2 221,22+1,34%
SREBRO24,86+1,18%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zmiany paradygmatów wpływające na krajobraz inwestycyjny: Chiny, inflacja i polityka monetarna

Franklin Templeton | 09:45 17 wrzesień 2021
Zmiany paradygmatów wpływające na krajobraz inwestycyjny: Chiny, inflacja i polityka monetarna | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według Templeton Global Macro CIO Michaela Hasenstaba, na dzisiejsze rynki wpływa kilka "zmian paradygmatów". Przedstawia on sposób, w jaki banki centralne mogą podejść do ograniczania zakupów aktywów spowodowanych pandemią, a także potencjalne ryzyka i możliwości inwestycyjne, które dostrzega.

Transkrypcja wideo

Myślę, że jedną z wielkich zmian paradygmatu jest to, że stosunki USA-Chiny są teraz kontrowersyjne. Będą one definiowane przez rywalizację, przez stosunki adwersarskie, a to z pewnością zmienia krajobraz.

Kolejna zmiana paradygmatu, jak sądzę, w miarę jak wkraczamy w świat COVID, dotyczy następnego etapu COVID i sądzimy, że następna fala będzie polegała raczej na nauce życia z COVID, co pozwoli na to, aby działalność gospodarcza była bardziej normalna niż przez ostatnie półtora roku. Myślę więc, że jest to kolejna zmiana paradygmatu, która - jeśli uda nam się do niej dotrzeć - będzie miała znaczące konsekwencje.

Inna zmiana paradygmatu dotyczyłaby inflacji. Nie mieliśmy inflacji w USA od dziesięcioleci, więc nikt z nas nie wie z całą pewnością, czy te skoki inflacji, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, są trwałe czy tymczasowe? Naszym zdaniem istnieje ryzyko, że to się utrzyma, a my nie chcemy podejmować ryzyka związanego z czasem trwania, ale będziemy je nadal monitorować.

Reklama

Polityka monetarna jest dziś prawdopodobnie bardziej akomodacyjna, zarówno z racji swojego mandatu, jak i założeń, niż była przez dłuższy czas. Coraz częściej widzimy, że banki centralne na całym świecie mówią nie tylko o osiągnięciu celu inflacyjnego i nie tylko o pełnym zatrudnieniu, ale także o dystrybucji dochodu w ramach tego zatrudnienia, a to nakazuje bardziej akomodacyjną politykę. Przełożyło się to również na politykę fiskalną i obserwujemy bardzo ekspansywną politykę fiskalną.

Jeśli chodzi o bilanse banków centralnych, są one oczywiście ogromne i toczy się dyskusja na temat ich ograniczenia

Myślę, że wielu decydentów wyciągnęło wnioski z poprzednich epizodów, aby lepiej nimi zarządzać. Tak więc naszym podstawowym założeniem jest, że będzie się tym zarządzać w możliwie najostrożniejszy sposób. Widzieliśmy, że niektóre kraje już zaczęły zmniejszać wydatki. Inne kraje poza USA, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej i Azji, już rozpoczęły zacieśnianie. Tak więc dynamika inflacji jest nieco zróżnicowana na całym świecie, ale na marginesie można stwierdzić, że pojawiła się większa presja inflacyjna i obserwujemy więcej zacieśnień, czy to w zakresie stóp procentowych, czy też rozpoczynających się zwolnień. Myślę więc, że to jest droga, którą podążamy.

Sądzę, że interesująca dynamika w Europie również zmierza w kierunku polityki akomodacyjnej i zbliżają się ważne wybory w Niemczech,

a zmiany, jakie mogą nastąpić w zakresie polityki fiskalnej i pieniężnej, moim zdaniem skłaniają się ku większej akomodacji i ekspansji. Sądzę, że będzie to miało wpływ na euro, ale w Europie nasze podekscytowanie jest większe w przypadku Skandynawii, Szwecji i Norwegii, silnych rachunków bieżących, dobrego wzrostu, prawdopodobnie bardziej restrykcyjnej polityki, co w przypadku Norwegii zostało zasygnalizowane. I to, jak sądzę, w porównaniu z euro, wygląda dla nas bardziej atrakcyjnie lub z innymi częściami świata, takimi jak Kanada, gdzie historia surowców jest, jak sądzę, dość silna. Tak więc nie chodzi tylko o euro-dolara, ale o euro-skandynawię i euro do niektórych innych walut, które naszym zdaniem są równie interesujące.

Żadne zyski nie są pozbawione ryzyka

Zdecydowaliśmy się ukierunkować nasz budżet ryzyka na rynki walutowe, zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i na wybranych rynkach wschodzących. To daje nam przewagę w zyskach. W wielu przypadkach możemy to zrobić bez konieczności przyjmowania dużej ilości czasu trwania. Istnieje zmienność walutowa, ale sądzimy, że większa jasność w zakresie tych ważnych czynników daje nam pewność, że możemy podążać w tym kierunku.

Reklama

Tak więc, jesteśmy podekscytowani. Nie obędzie się bez zmienności i ryzyka. Widzieliśmy już wiele zagrożeń geopolitycznych, ale staramy się mieć oko na te długoterminowe trendy kilka lat do przodu.

 

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Tematy

inflacja bazowa inflacja w Polsce inflacja CPI inflacja co to co to jest inflacja poziom inflacji w polsce rodzaje inflacji inflacja 2019 inflacja 2020 inflacja w polsce 2019 co to inflacja ile wynosi inflacja 2018 inflacja co to jest inflacja definicja stopa inflacji w Polsce wskaźnik inflacji poziom inflacji wiadomości wzrost inflacji inflacja polska inflacja gus gus inflacja wenezuela inflacja inflacja w polsce 2020 polska inflacja inflacja w polsce wykres inflacja 2021 gus inflacja kosztowa inflacja w europie inflacja popytowa przyczyny inflacji kalkulator inflacji skutki inflacji przeciwieństwo inflacji gus wskaźnik inflacji prognoza inflacji pozytywne skutki inflacji inflacji wskaźniki inflacji inflacja w wenezueli inflacja pełzająca inflacja 2021 inflacja to inflacja wrzesień 2020 inflacja usa wskaźnik inflacji 2021 gus inflacja 2020 inflacja styczeń 2019 wskaźnik inflacji 2020 typy inflacji wskaźnik inflacji 2020 monitor polski stopa inflacji 2019 wskaźnik inflacji 2020 ile wynosi stopa inflacji polska negatywne skutki inflacji inflacja 2020 gus inflacja maj 2019 inflacja krocząca inflacja 2020 polska prognoza inflacji 2019 wskaźnik inflacji 2019 poziom inflacji w polsce 2020Informacje eurostat inflacja inflacja polska 2018 inflacja roczna 2018 gus prognoza inflacji na najbliższe lata wpływ inflacji na gospodarkę jak obliczyć stopę inflacji inflacja 2018 inflacja w polsce w 2000 roku wyniosła 10 stopa inflacji 2018 inflacja na świecie inflacja galopująca bezpośrednie skutki inflacji wskaźnik inflacji 2021 gus inflacja polska 2021 inflacja w europie 2020 prognoza inflacji 2021 prognoza inflacji 2021 gus co kupować w czasie inflacji inflacja marzec 2021
Reklama

Czytaj dalej