• Odbierz prezent
Zmiany kursów walut. Euro do złotego w okolicach 4,27. Frank po 3,89 PLN. Dolar USD na poziomie 3,86 zł. Podsumowanie tygodnia

Premier Johnson zapowiada program na pierwsze dni nowego rządu, jeśli to jego partia zwycięży w wyborach 12 grudnia. Obiecuje m.in. terminowe zatwierdzenie przez parlament porozumienia w sprawie Brexitu oraz zwiększenie składek dla cudzoziemców za korzystanie z brytyjskiej służby zdrowia.

Opublikowane w tym tygodniu wyniki indeksu PMI dla przemysłu nie zaskakują. Nawet niewielka poprawa w Niemczech nie może zachwycać. PMI w poszczególnych krajach bez wielkich zmian w stosunku do poprzedniego okresu, średnia w Strefie Euro jest nieco niższa niż wynik PMI dla przemysłu w Polsce.

Medialne doniesienia o kolejnym kroku zbliżającym USA i Chiny do porozumienia poprawiły nastroje na rynku, ale miało to dość ograniczony wpływ na dolara. Na jego kondycję znacznie mocniej wpłynęły dane marko, które w mijającym tygodniu były dla amerykańskiej waluty wyjątkowo obciążające. Słabe dane z amerykańskiej gospodarki nie są dobrą informacją dla nikogo.

Osłabiony dolar

Słabe dane makro z USA sprawiają, że euro odzyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty dobrą pozycję. Na kondycję dolara znaczący wpływ miały wyniki ISM oraz ADP (szacunkowa zmiana zatrudnienia). To wszystko nie nastraja optymistycznie przed piątkowym odczytem o sytuacji z rynku pracy. Euro w końcu tygodnia zyskuje i dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

Kurs euro do dolara EUR/USD

źródło: Bankier.pl

Mało optymistyczne dane z przemysłu. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy  - 1

Euro znów nieco tańsze

W zestawieniu z innymi krajami UE polskie PMI nie wygląda najgorzej jednak mimo iż rośnie, nadal jednak to drugi najgorszy odczyt od lipca 2009 roku. Spowolnienie dynamiki produkcji przemysłowej widać nie tylko w utrzymującym się poniżej 50 pkt PMI, ale również w nastrojach przedsiębiorców. Europejskie dane pozwalają jednak złotówce na pozyskanie niezłej pozycji wobec euro. Dziś kurs w parze euro do złotego EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,27.

Kurs euro do złotego EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

Mało optymistyczne dane z przemysłu. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy  - 2

Miłe zaskoczenie i więcej sił złotówki

Opublikowane w tym tygodniu dane makro to fatalne wieści dla dolara. Nie było więc i wątpliwości co do lekkiego spadku kursu dolara wobec najważniejszych walut, dziś w kurs w parze dolara do złotego USD/PLN wyniósł 3,86.Bieżące odczyty PMI dla usług i dla przemysłu wyglądają słabiej niż poprzednie, nie zmienia to jednak trendu brytyjskiej waluty. W tym tygodniu poza jednym dołkiem funt konsekwentnie drożeje.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

źródło: Bankier.pl

Mało optymistyczne dane z przemysłu. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy  - 3

Spokój na horyzoncie

Wahania kursu franka szwajcarskiego od jakiegoś czasu nie są specjalnie spektakularne i niewielki wpływ na nie mają dane takie jak PMI czy inflacja konsumencka. Dziś kurs w parze franka do złotego CHF/PLN wyniósł 3,89.

Kurs franka do złotego CHF/PLN

źródło; Bankier.pl

Mało optymistyczne dane z przemysłu. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy  - 4

Dobra kondycja funta

Bieżące odczyty PMI dla usług i dla przemysłu wyglądają słabiej niż poprzednie, nie zmienia to jednak trendu brytyjskiej waluty. W tym tygodniu poza jednym dołkiem funt konsekwentnie drożeje. Dziś średni kurs funta do złotówki GBP/PLN wyniósł 5,06.

Kurs funta do złotego GBP/PLN

źródło: Bankier.pl

Mało optymistyczne dane z przemysłu. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy  - 5

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Analitycy walutowi Ekantor.pl

Zespół analityków internetowego kantoru wymiany walut Ekantor.pl zajmuje się śledzeniem zmian zachodzących na rynku Forex oraz analizowaniem bieżących danych makroekonomicznych. Wnioski przedstawiane są w postaci komentarzy walutowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk