• Odbierz prezent
podatek VAT w Polsce

Od 1 lipca w Polsce zaczęła obowiązywać nowa matryca podatku VAT. Zmiany są raczej kosmetyczne.

 

Zmiana w podatku VAT w Polsce ma na celu uproszczenie systemu podatkowego. Wyjaśniono, iż chodzi o to, by podobne towary były opodatkowane podobną stawką. Według Ministerstwa Finansów nowa zmiana jest korzystna dla biznesu i konsumentów. Konsumenci łącznie będą mogli zaoszczędzić ponad 300 mln zł rocznie.

W przypadku niektórych towarów stawka podatku została obniżona z 8% do 5%. Są to owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców. Ponadto stawką tą objęto pieczywo każdego rodzaju i wyroby ciastkarskie – do tej pory były one objęte trzema stawkami 5,8 i 23%. Obniżka ta obejmuje też zupy i buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną. Dotyczy to także żywności dla dzieci i artykułów higienicznych. Książki wszelkiego rodzaju, w tym również e-booki też zostały objęte stawką 5%.

Na inne wyroby stawka VAT uległa obniżeniu z 23% do 8%, co dotyczy musztardy i niektórych przypraw (np. słodka papryka, pieprz, tymianek).

Podrożeją natomiast drewno opałowe i lód przeznaczony do celów spożywczych. Tutaj stawka VAT wzrosła z 8 do 23%.

W przypadku owoców morza, takich jak homary, ośmiornice, skorupiaki, mięczaki czy bezkręgowce wodne, stawka VAT również wynosi 23%.

Wzrosła też stawka z 5 do 8% w przypadku przypraw nieprzetworzonych, jak szafran czy kurkuma.

Czytaj także: Austria obniża podatek VAT do 5%

W ostatnim czasie poinformowano, że w ramach walki z kryzysem Austria zamierza obniżyć podatek VAT od niektórych towarów i usług.   Portal Bankier poinformował, że 30 czerwca we wtorek parlament Austrii uchwalił nowelizację ustawy o podatku VAT. Stawka VAT zostanie czasowo obniżona w przypadku nie.. Czytaj
Austria obniża podatek VAT do 5%


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk