• Sklep
  • Odbierz prezent
zmiana czasu
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie konsekwencje dla traderów ma zmiana czasu na letni
- W jakich krajach nie obowiązuje czas letni

Od minionej niedzieli w Europie obowiązuje czas letni. Zmiana czasu w Europie to dla traderów coś więcej niż tylko jednokrotne przestawienie zegarków. Przez najbliższe pół roku czeka nas kilka istotnych zmian.

 

USA i Kanada

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie czas letni obowiązuje już od 2 tygodni, dlatego w tym czasie sesja amerykańska zaczynała się godzinę wcześniej w stosunku do czasu europejskiego. Również dane makroekonomiczne publikowane były godzinę wcześniej niż standardowo. Po zmianie czasu w Europie sytuacja wraca do normy i inwestorzy z USA i Kanady ponownie włączają się do handlu o godzinie 14:00 czasu polskiego.

 

Azja

Kluczowe zmiany jakie niesie za sobą europejska zmiana czasu na letni związane są z rynkami azjatyckimi. W Azji poza Rosją i kilkoma krajami z zachodniej części kontynentu czas letni nie obowiązuje, dlatego w przypadku tak istotnych ośrodków jak Japonia, Chiny, Korea Południowa czy Indie przez najbliższe pół roku (do zmiany czasu na zimowy w Europie) handel będzie rozpoczynał się i kończył o godzinę później niż przez ostatnie miesiące. Tyczy się to zarówno czasu sesji giełdowych jak i godzin włączania się inwestorów z Azji do handlu na globalnych rynkach. Zmienią się również standardowe godziny publikowania danych makroekonomicznych z gospodarek azjatyckich (+1 godzina).

 

Czas letni na świecie

FXMAG forex zmiana czasu - sprawdź co zmieniło się od niedzieli! 1

zmianaczasu.info

 

Podstawowym czasem na świecie jest czas zimowy. Czas letni został wprowadzony w XX wieku, a celem zmiany czasu miało być lepsze dopasowanie czasu aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Na wprowadzenie czasu letniego nie zdecydowały się jednak wszystkie państwa. Na powyższym rysunku niebieskim kolorem oznaczone zostały terytoria, na których obowiązuje czas letni. Pomarańczowy kolor to tereny, na których w przeszłości czas letni obowiązywał, jednak później z niego zrezygnowano, natomiast kolor czerwony to tereny, na których nigdy nie obowiązywał czas letni.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk