• Odbierz prezent
ZM Henryk Kania zawieszone na GPW na wniosek KNF

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego w środę 2 września podjęła decyzję o zawieszeniu obrotu akcjami trzech spółek, wśród których znajdują się również osławione Zakłady Mięsne Henryka Kani. Powodem zawieszenia obrotu akcjami jest niedostarczenie sprawozdań finansowych za pierwsze półrocze 2019 r. lub przedstawienie ich w niepełnej formie, co jest naruszeniem obowiązków informacyjnych, jakie spełnić muszą spółki publiczne notowane na GPW.

 

Spółki, których obrót został zawieszony na wniosek KNF to Drewex, fundusz inwestycyjny Everest Investments oraz wspomniane wcześniej ZM Henryk Kania.

Krakowska spółka Drewex nie opublikowała wyników finansowych za pierwsze półrocze (ostateczny termin minął 30 września), zaś Everest Investments oraz ZM Henryk Kania przedstawiły niepełne sprawozdania.

Z oczywistych względów największa uwaga skupiona jest na tej drugiej - w poniedziałek ZM Henryk Kania opublikowały wyniki finansowe, wg których skonsolidowana strata w pierwszym półroczu wyniosła 866 mln złotych netto (w porównaniu do ponad 27 mln złotych zysku rok wcześniej). Raport finansowy znajdującej się w restrukturyzacji spółki jest niepełny ze względu na to, że dokumentacja finansowa spółki została zabezpieczona przez CBŚP w ramach postępowania.

Warto dodać, że 27 września GPW zakwalifikowało ZM Henryk Kania do listy alertów, gdzie trafiają spółki, których średni kurs za ostatnie 3 miesiące był niższy niż 50 groszy.

 

Jednym z podstawowych obowiązków spółek publicznych notowanych na giełdzie jest publikowanie sprawozdań finansowych, zarówno kwartalnych (w tym półrocznych), jak i rocznych. Nad spełnianiem obowiązków informacyjnych przez spółki notowane na GPW czuwa Komisja Nadzoru Finansowego.

Czytaj także: ZM Henryk Kania z potężną stratą za pierwsze półrocze

Zakłady Mięsne Henryk Kania opublikowały w poniedziałek 30 września tuż przed północą wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2019 r. Zgodnie z przewidywaniami, znajdująca się w poważnych tarapatach finansowych spółka będąca w stanie restrukturyzacji, zanotowała ogromną stratę i niemal 50% spadek przy.. Czytaj
ZM Henryk Kania z potężną stratą za pierwsze półrocze

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk