• Odbierz prezent
ZM Henryk Kania z zabezpieczeniem na mieniu - roszczenia Urzędu Skarbowego wyższe niż kapitalizacja spółki

Znajdująca się w poważnych tarapatach finansowych spółka Zakłady Mięsne Henryk Kania poinformowała w piątek 11 października o otrzymaniu od prokuratury wniosku o dokonanie zabezpieczenia na mieniu spółki o łącznej wartości 14,7 mln złotych. Decyzja ta jest związana z przestępstwem, jakiego dopuścił się były prezes spółki.

 

Wniosek o zabezpieczenie mienia został wystosowany przez prokuraturę, na mocy którego ma dojść do zabezpieczenia kwoty co najmniej 14,7 mln złotych.

W ramach zabezpieczenia przejęto 5,1 mln złotych należnych spółce z tytułu zwrotu podatku za czerwiec tego roku, a także zajęto jedno z kont ZM Henryk Kania, na którym znajdowało się niecałe 200 tys. złotych.

 

Wniosek o zabezpieczenie mienia związany jest z popełnieniem przez byłego prezesa spółki przestępstw, polegających na wystawianiu fałszywych faktur VAT, w wyniku których II Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej stracił 14,7 mln złotych. Roszczenia Urzędu Skarbowego są wyższe niż obecna kapitalizacja rynkowa zawieszonej w obrocie spółki.

 

8 października spółka Cedrob podpisała z ZM Henryk Kania umowę na roczną dzierżawę majątku spółki za 300 tys. złotych miesięcznie. Dzień później spółka Tarczyński wycofała się z rozmów o przejęcie zorganizowanej części ZM Henryk Kania.

 

Obrót akcjami ZM Henryk Kania został zawieszony przez GPW na wniosek KNF 2 października. Kurs akcji spółki w momencie zawieszenia to 0,1060 PLN przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej 13,2 mln złotych.

Czytaj także: ZM Henryk Kania: Cedrob chce wydzierżawić majątek feralnej spółki

Znajdująca się w stanie restrukturyzacji spółka Zakłady Mięsne Henryk Kania podpisała umowę ze spółką Cedrob, która będzie dzierżawić majątek podupadłych zakładów. Umowa obejmuje okres dwunastu miesięcy, podczas których Cedrob za dzierżawę zapłaci łącznie 3,6 mln złotych (po 300 tys. PLN miesięcznie.. Czytaj
ZM Henryk Kania: Cedrob chce wydzierżawić majątek feralnej spółki

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk