• Odbierz prezent
ZM Henryk Kania z potężną stratą za pierwsze półrocze

Zakłady Mięsne Henryk Kania opublikowały w poniedziałek 30 września tuż przed północą wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2019 r. Zgodnie z przewidywaniami, znajdująca się w poważnych tarapatach finansowych spółka będąca w stanie restrukturyzacji, zanotowała ogromną stratę i niemal 50% spadek przychodów ze sprzedaży. Kurs akcji ZM Henryk Kania po wczorajszych niemal 50% spadkach notowań, zyskuje dziś niecałe 20%, jednak obrót został tymczasowo wstrzymany.

 

W pierwszym półroczu 2019 r. ZM Henryk Kania poniosły skonsolidowaną stratę w wysokości 866 mln złotych netto, w porównaniu do 27,2 mln złotych skonsolidowanego zysku netto rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wyniosły 383,7 mln złotych, co jest spadkiem o 47% w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 r.

Kapitał własny spółki wynosi obecnie 506 mln złotych na minusie, zaś zobowiązania krótkoterminowe wynosiły niecałe 840 mln złotych na koniec czerwca.

Produkcja w zakładach spółki została mocno ograniczona w pierwszym półroczu, zaś obecnie jest w zasadzie wstrzymana. ZM Henryk Kania w obecnej sytuacji są z praktycznego punktu widzenia bankrutem.

Warto dodać, że raport finansowy za pierwsze półrocze jest niepełny ze względu na to, że dokumentacja finansowa spółki została zabezpieczona przez CBŚP w ramach postępowania.

 

Od początku czerwca spółka znajduje się w trakcie przyśpieszonego postępowania układowego. 5 września Rada Wierzycieli ZM Henryk Kania przegłosowali decyzję o odwołaniu dotychczasowego zarządu spółki, wprowadzając w jego miejsce nadzorcę sądowego. 17 września zarządca sądowy ZM Henryk Kania złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez odsuniętych od władzy członków zarządu spółki. Chodzi o przywłaszczenie przez nich serwera spółki i baz danych, a także o próby zatuszowania nieprawidłowości poprzez usunięcie lub zniszczenie dokumentacji.

 

Aktualny kurs (przy zawieszonych notowaniach) akcji ZM Henryk Kania wynosi 0,970 PLN, co jest wzrostem o 19,75%. 

Czytaj także: ZM Henryk Kania i Cedrob - ratowanie tonącego za ćwierć miliarda złotych. Kurs ZMHK ponad 30% w górę

Spółka Cedrob poinformowała w środę 18 września o wysokości szacunkowych wydatków przeznaczonych na zakup znajdujących się w restrukturyzacji Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Jak przewiduje prezes Cedrobu, przywrócenie do normalnego trybu pracy ZM Henryk Kania może pochłonąć nawet ćwierć miliarda zło.. Czytaj
ZM Henryk Kania i Cedrob - ratowanie tonącego za ćwierć miliarda złotych. Kurs ZMHK ponad 30% w górę

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk