• Odbierz prezent
ZM Henryk Kania

Od czerwca sytuacja spółki Kania jest trudna. Wciąż wypływały nowe problemy spółki. W tym tygodniu doszły kolejne. Kurs akcji spółki w trakcie ostatniego tygodnia spadł o ponad 50%.

 

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt się nie spodziewał takiego obrotu sprawy. Zakłady Mięsne Henryk Kania - spółka o wieloletniej tradycji, w czerwcu tego roku po raz pierwszy poinformowała o swych problemach z wypłacalnością, składając wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne. Od tej pory problemy spółki ZM Henryk Kania zaczęły narastać lawinowo. Banki wypowiedziały spółce umowy finansowania. Alior Bank zgłosił do prokuratury wniosek w sprawie wprowadzenia przez spółkę banku w błąd odnośnie jej sytuacji finansowej w związku z ubieganiem się o zwiększenie finansowania. 7 września w związku z tą sprawą został zatrzymany były prezes spółki, pełniący to stanowisko w latach 2014-2019. Na początku września informowano także o odwołaniu dotychczasowego zarządu spółki. Jego miejsce zajął zarządca sądowy. 17 września zarządca sądowy spółki złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez odsuniętych od swych funkcji członków zarządu. Zarzucano im przywłaszczenie dokumentacji firmowej w celu ukrycia nieprawidłowości.

17 września na radzie wierzycieli przedstawiono projekt dzierżawy majątku spółki ZM Henryk Kania przez jednego z największych producentów wyrobów mięsnych w kraju – spółkę Cedrob. Dzień później cena akcji spółki ZM Henryk Kania rosła o ponad 30%. 20 września wniosek w sprawie koncentracji złożony przez Cedrob trafił do UOKiK. Spółka Cedrob oszacowała nakłady niezbędne na ratowanie ZM Kania na kwotę ponad 250 mln zł. Gdyby plan się powiódł, produkcja mogłaby zostać wznowiona już w październiku.

To jednak nie koniec nieszczęść spółki ZM Henryk Kania. 26 września poinformowano o rezygnacji ze swej funkcji czterech członków rady nadzorczej. W ostatnich dwóch dniach media informowały, że prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie domniemanego wyłudzenia podatku VAT na kwotę 40 mln zł przez spółkę ZM Henryk Kania. W tej sprawie prokuratura stawia zarzuty czterem osobom.

26 września poinformowano także o kwartalnych zmianach na Liście Alertów GPW. Od 1 października spółka ZM Henryk Kania znajdzie się na tej liście. Jest to naturalna konsekwencja niskiego kursu akcji spółki w ostatnich miesiącach. Spółki z Listy Alertów są notowane w systemie notowań jednolitych.

W ostatnim tygodniu kurs akcji spółki ZM Henryk Kania spadł z okolic 0,35 zł do 0,16 zł w końcówce piątkowej sesji. Na przestrzeni tygodnia stanowi to spadek o ponad 50%. W ciągu roku spółka straciła niemal 89% swej kapitalizacji.

FXMAG akcje zm henryk kania – tak źle jeszcze nie było. dramat akcjonariuszy spółki zm henryk kania zakłady mięsne henryk kania spółka gpw 1

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk