• Sklep
  • Odbierz prezent
Złych wieści ciąg dalszy
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na światowych giełdach

Ubiegły tydzień przyniósł niezwykłą kombinację negatywnych wiadomości w skali makro oraz mikro. W skali makro od dłuższego czasu straszą Chiny i w tej materii niewiele się zmieniło. Spowolnienie w Państwie Środka jest samo w sobie złą wiadomością, dlatego skandal VW nie mógł przyjść w gorszym momencie. Poniedziałek nie przynosi inwestorom na giełdach ulgi.

 

Kluczowymi danymi z Chin w ubiegłym tygodniu był wskaźnik PMI, który pokazał pogorszenie koniunktury nienotowane od marca 2009 roku. Informacje, które napływały od tamtego czasu z Państwa Środka również nie napawają optymizmem. Jeszcze w piątek mieliśmy informację o ogromnym odpływie kapitału w sierpniu. Ponad 140 miliardów dolarów w miesiąc położyłoby praktycznie każdą inną gospodarkę rozwijającą się. Chiny, z rezerwami przekraczającymi 3 biliony USD, mają wyjątkową poduszkę bezpieczeństwa. Jednak taka skala odpływu kapitału pokazuje, że sierpniowa decyzja o niewielkiej dewaluacji juana może być w przyszłości powtórzona już nie jako narzędzie zwiększenia konkurencyjności, ale jako poddanie się siłom rynku. Dziś doszła do tego informacja o ogromnym spadku zysku chińskich firm, podkopując nadzieje na odbicie na chińskim rynku akcji.

 

W temacie Volkswagena też nie ma pozytywnego zwrotu, a raczej, jak można było się spodziewać, problem eskaluje. Niemieckie służby podały dziś, że firma oszukiwała także na krajowym podwórku i odpowiednie działania zostaną podjęte. Wydaje się zatem, iż rezerwy w wysokości 6,5 mld EUR utworzone w ubiegłym tygodniu akonto kosztów skandalu będą musiałyby być powiększone, być może znacznie. Co więcej, analitycy sektora motoryzacyjnego wskazują, że skandal może oznaczać szybsze wejście w życie ostrzejszych norm emisji spalin w Europie, co jeszcze zwiększy koszty producentów.

 

Bieżący tydzień to głównie dane z USA, przede wszystkim raporty z rynku pracy (w środę ADP, w piątek payrolls). Będą one miały bardzo duże znaczenie dla dolara ze względu na czyhającą podwyżkę stóp w USA, ale umówmy się, że dla rynków akcji nie jest to w tej chwili największy problem. Czekamy przede wszystkim na kolejne informacje z Chin i dane pokazujące wpływ tamtejszego spowolnienia na inne gospodarki. Dziś WIG20 stracił 1,66% pod przewodnictwem KGHM, któremu ciążą nurkujące ceny miedzi. Dziś akcje spółki straciły na wartości niemal 6%. Silnie zniżkowała też surowcowa Bogdanka. Na niewielkim plusie jedynie Energa. Kontrakt na WIG20 jest już w długoterminowej strefie wsparcia, ale do jej dolnego ograniczenia jest jeszcze 60 pkt. miejsca na kolejne spadki.

 

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk