• Odbierz prezent
Złudne dane o sprzedaży detalicznej wpływają na kurs funta

Dane o obrotach w handlu detalicznym w Wielkiej Brytanii okazały się względnie pozytywne dla kursu funta, choć zdołały go umocnić jedynie chwilowo.

 

Obroty w handlu detalicznym wzrosły w lutym o 8% w porównaniu do stycznia, choć spodziewano się wzrostu jedynie o 0,4% m/m. Wzrost odnotowano również w przypadku bazowej sprzedaży detalicznej (sprzedaż z wyłączeniem benzyny) – o 0,6%% przy prognozie wzrostu o 0,4% m/m. Dokonano jednak negatywnych rewizji danych za styczeń – z +0,2% m/m do -0,1% m/m (dla ogólnego poziomu sprzedaży, jak i sprzedaży bazowej) – co przez efekt bazy wpłynęły nieco na lepszą dynamikę w lutym.

W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna rosła w lutym o 1,5% (przy prognozie na poziomie 1,3% r/r), a bazowa sprzedaż detaliczna o 1,1% (przy prognozie na poziomie 1,2% r/r).

 

Sprzedaż detaliczna r/r

sprzedaż detaliczna

 

Publikacja danych podniosła zmienność na parach z funtem tylko nieznacznie – obserwowaliśmy zdecydowanie mniejsze reakcje niż w przypadku wtorkowych danych o inflacji, czy wczorajszych z rynku pracy. Funt brytyjski nieco umocnił się na co wpływ miały dobre dane za luty. Reakcję stłumiły jednak negatywne rewizje danych styczniowych, które w pewnej części wyjaśniały dobrą dynamikę sprzedaży w lutym. W przypadku pary walutowej GBP/USD (funt brytyjski dolar amerykański) reakcja wzrostowa miała zasięg ponad 15 pipsów, ale ruch ten został szybko odwrócony i kurs funta zaczął spadać. Większej zmienności kursu funta do dolara oraz na pozostałych parach z GBP (funt brytyjski) spodziewamy się po godzinie 13:00, gdy Bank Anglii opublikuje najnowsze decyzje w sprawie polityki pieniężnej.

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk