• Odbierz prezent
Złudna intuicja

Spekulacja na rynkach finansowych to zajęcie pełne umysłowych pułapek, których traderzy nie zawsze są świadomi. Jednym z takich pułapek jest intuicja, którą wielu rozumie jako wewnętrzne przeczucie, że cena zachowa się w określony sposób.  Takie przeczucie w znakomitej większości przypadków nie ma jednak uzasadnienia i może sprawić, że zamiast stosowania sprawdzonej strategii będziemy działać na rynku w sposób niespójny, a co za tym idzie – skazany na porażkę.

 

Trading intuicyjny

Trading intuicyjny – to podejście do spekulacji na rynkach, które jest tematem dość kontrowersyjnym. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, jego zwolennicy uważają je za takie, które daje szanse na zarabianie długoterminowe, natomiast zarzuty przeciwników skupiają się wokół mistycyzmu, z którym często kojarzona jest intuicja.

Aby wyeliminować wszelkie wątpliwości należałoby zdefiniować czym tak naprawdę jest intuicja. Nie jest ona bowiem jakimś magicznym przeczuciem, czy mrowieniem w kościach wskazującym, że zdarzy się coś konkretnego. Najlepiej definiuje to Herbert Simon, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii:

„Sytuacja dostarcza wskazówki; wskazówka daje ekspertowi dostęp do przechowywanych w pamięci informacji; informacje dostarczają odpowiedzi. Intuicja to ni mniej, ni więcej, tylko akt rozpoznania”.

W powyższej definicji należy zwrócić uwagę na kilka aspektów , które wydają się kluczowe w zrozumieniu działania intuicji i możliwości korzystania z niej w takiej dziedzinie jak inwestowanie/spekulacja na rynkach finansowych.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk