• Odbierz prezent
kurs euro kurs dolara kurs franka kurs korony czeskiej kurs złotego kurs funta

Ten tydzień nie sprzyjał polskiemu złotemu. Większość głównych walut zyskiwało względem złotego. Korona czeska również uległa umocnieniu. Jedynym wyjątkiem był funt, który zakończył ten tydzień na lekkim minusie względem polskiej waluty.

 

Kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

W tym tygodniu euro uległo lekkiemu umocnieniu względem polskiej waluty. Najmniej za jedno euro płacono 4,4105 zł we wtorek, a najwięcej 4,4711 zł w środę. Czwartek przyniósł wytchnienie złotemu, ale w piątek polska waluta znów uległa lekkiemu osłabieniu względem euro. Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na koniec tygodnia wyniósł 4,4659 zł. Na przestrzeni tygodnia euro zyskało 0,49% względem polskiej waluty.

 Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do polskiego złotego EUR/PLN

 

Kurs dolara względem złotego (USD/PLN)

Spośród głównych walut w tym tygodniu względem złotego najmocniej zyskiwał dolar. Amerykańska waluta najmniej kosztowała 3,8899 zł we wtorek, a najwięcej 4,0005 zł w piątek. Na koniec piątkowej sesji kurs dolara do złotego (USD/PLN) wyniósł 3,9922 zł. W trakcie ostatnich 5 dni kurs dolara do złotego wzrósł o 1,11%.

 Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do polskiego złotego USD/PLN

 

Kurs franka wobec złotówki (CHF/PLN)

Frank również mocno zyskuje względem złotego. Najmniej za franka płacono 4,0977 zł we wtorek, a najwięcej 4,2005 zł w piątek. Na koniec tygodnia kurs franka do złotego (CHF/PLN) wyniósł 4,1931 zł. W okresie tego tygodnia kurs franka względem polskiej waluty wzrósł o 1,10%.

 Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres kursu franka do polskiego złotego CHF/PLN

 

Kurs funta względem polskiej waluty (GBP/PLN)

Polska waluta w tym tygodniu najlepiej wypadła wobec funta. Kurs funta do złotego (GBP/PLN) najmniej wynosił 4,9104 zł w poniedziałek, a najwięcej 4,9938 zł w środę. W dalszej części tygodnia funt ulegał osłabieniu względem złotego. Na koniec tygodnia kurs GBP/PLN wyniósł 4,9339 zł. Na przestrzeni tygodnia funt stracił 0,21% względem polskiej waluty.

 Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

Wykres kursu funta do polskiego złotego GBP/PLN

 

Kurs korony czeskiej do polskiego złotego (CZK/PLN)

Miniony tydzień sprzyjał też koronie czeskiej. Korona czeska najmniej kosztowała 0,1654 zł we wtorek, a najwięcej 0,1683 zł w środę. Na koniec tygodnia kurs korony czeskiej do złotego (CZK/PLN) wyniósł 0,1675 zł. W tym tygodniu korona czeska zyskała 0,82% względem złotego.

 Wykres kursu korony czeskiej do złotego CZK/PLN

Wykres kursu korony czeskiej do polskiego złotego CZK/PLN

 

Co wpływało na kursy walut w tym tygodniu?

Wśród najważniejszych czynników wpływających na kursy walut w tym tygodniu była wtorkowa decyzja dotycząca stóp procentowych w Polsce. Pozostały one na niezmienionym poziomie 0,10%.

W tym tygodniu poznaliśmy również decyzje banków centralnych innych krajów, które również nie stanowiły zaskoczenia dla rynków. W czwartek ogłoszono decyzję banku centralnego Szwajcarii. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie -0,75%. W tym samym dniu poznaliśmy decyzję Banku Anglii o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0,10%.

Brytyjskiej walucie nie sprzyjały słabe dane z rynku pracy, które napłynęły we wtorek. W maju liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 528,9 tys. wobec spodziewanych 400 tys.

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk