• Odbierz prezent
pieniądz złoty banknot

Złoty nie pozwala się nudzić osobom obserwującym jego notowania. Japońska gospodarka skurczyła się w poprzednim kwartale. Posiedzenie RPP nie powinno zmienić stóp procentowych.

 

Kolejny słaby dzień złotego

Polska waluta stała się ostatnio znacznie bardziej zmienna pod kątem wartości. Wczoraj po raz kolejny złoty był w wyraźnym odwrocie. Względem euro stracił 3 grosze docierając do 4,30 zł. Frank tracił nawet 5 groszy do poziomu 3,63 zł, podobnie jak funt, który skończył dzień powyżej 4,90 zł. Dolar po niemal 6 groszach straty dotarł do 3,64 zł. Ruchy te były wynikiem zmiany zainteresowania inwestorów. Ponieważ wycofywali się oni z euro ucierpiały również kraje najsilniej zależne od współpracy ze strefą euro. Funt, frank czy dolar były kierunkami gdzie kapitał uciekał stąd względem tych walut złoty stracił jeszcze mocniej.

 

Japonia znów pod kreską

Rano poznaliśmy dane z Japonii na temat wzrostu PKB. Wzrost jest tutaj słabym określeniem, gdyż w ciągu ostatniego kwartału gospodarka się skurczyła. W ujęciu rocznym wciąż mamy jednak wzrost. Jest to pierwszy kwartalny spadek od ponad dwóch lat. W większości państw takie dane nie byłyby sukcesem jednakże ostatnimi czasy Japońska gospodarka regularnie pokazuje kwartalne a czasem nawet roczne spadki. Dane nie wywołały większej emocji na rynku mimo, że analitycy przewidywali lepszy odczyt.

 

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Dzisiaj odbywa się posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych. Wśród analityków jest pełna zgoda. Na dzisiejszym spotkaniu nie dojdzie do zmian stawek. Nie ma co prawda zgody co do słuszności takiej polityki i wiele osób wskazuje, że powoli należałoby dążyć do podnoszenia stóp procentowych. Powodem jest przyspieszająca, która szczególnie jeżeli utrzyma się tendencja ostatnich miesięcy na ropie naftowej powinna przekroczyć jeszcze w tym roku cel inflacyjny.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - budowy domów,

15:15 - USA - produkcja przemysłowa,

16:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.

 

Maciej Przygórzewski
Główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk