• Odbierz prezent
Złoty odzyskuje siły. Frank przełamał istotny opór. Euro oraz funt w dół

Kolejne sesje lipca na parach z polskim złotym przyniosły nieznaczne spadki. Z tej konwencji wyłamał się kurs franka, który jako jedyny umocnił się w stosunku do polskiej waluty w przeciągu ostatnich 5 sesji. Praktycznie z chirurgiczną precyzją CHFPLN dotknął pułap 3 złotych i 82 groszy. Dalsze umacnianie się franka szwajcarskiego to zła wiadomość dla tzw. frankowiczów. Niektórzy analitycy prognozują dojście nawet do poziomu 4 złotych. Sprawdźmy jak prezentują się wykresy kursu euro EUR/PLN, dolara USD/PLN, funta GBP/PLN oraz franka CHF/PLN.

Funt do złotego przeceniony o 2 grosze

To nie był udany tydzień dla brytyjskiej waluty. GBP/USD stracił na wartości przebijając poprzedni dołek. Podobnie sytuacja prezentuje się na GBP/PLN. W okolicach środy doszło do przełamania rocznego minimum, po którym pojawił się silny popyt. Ostatecznie spadki nie były aż tak dotkliwe. Zamknięcie sesji piątkowej wypadło na poziomie 4 złotych i 73 groszy.

Wykres funta do złotego GBP/PLN

Wykres funta do złotego GBP/PLN na interwale tygodniowym. Źródło: MetaTrader 4.0

Niezdecydowanie w przypadku kursu dolara

Ostatnie 2 tygodnie dla kursu dolara nie przynosi większych zmian. Zmienność oscyluje w graniach 4 groszy, ale koniec końców na wykresie widoczne jest niezdecydowanie. Jak magnez działa poziom 3 złotych i 80 groszy. Aktualnie testowana jest linia klina zwyżkującego od dołu. Gdyby sesja poniedziałkowa i wtorkowa przyniosły spadki to przecena może się utrzymać nawet do końca sierpnia.

Wykres dolara do złotego USD/PLN

Wykres dolara do złotego USD/PLN - interwał tygodniowy

Euro blisko poziomu wsparcia

Na pierwszy rzut oka niebezpiecznie wygląda sytuacja na parze euro do złotego EUR/PLN. Mowa o utrzymaniu długoterminowej tendencji bocznej. Sesja piątkowa zamknęła się w okolicach 4 złotych i 25 groszy. Dolny poziom silnego wsparcia to 4.2350. Przełamanie tego kursu mogłoby przynieść większą przecenę.

Wykres euro do złotego EUR/PLN

Wykres euro do złotego EUR/PLN - tendencja boczna

Kurs franka zaskoczeniem

Zdecydowanie ze wszystkich walut najlepiej wypadł frank szwajcarski. Umocnienie nie było jakieś przesadnie wielkie, ale i tak w porównaniu do innych walut CHF zaliczył udany tydzień. Kurs szwajcarskiej waluty umocnił się przede wszystkim w stosunku do dolara. Kolejne sesje mogą być niezwykle ciekawe.

Wykres franka do złotego CHF/PLN

Wykres franka do złotego CHF/PLN - atakujemy poziom oporu


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk