Advertisement
  • Odbierz prezent
Złoty nie wykorzystuje euforii. Euro po 4,40 PLN. Dolar poniżej 3,75 zł. Funt blisko 4,90 złotego

Na globalnych rynkach panują niczym niezmącone nastroje. Wiele wskazuje na to, że najważniejszy amerykański indeks S&P500 w tym tygodniu odnotuje historyczne maksima. Mocną poprawę nastrojów notujemy też w Europie. To powinno sprzyjać złotemu, ale tak się nie dzieje. Jakiś czas temu wspominałem o ważnych wsparciach dla par walutowych ze złotym: 4,40 dla EURPN i nieco powyżej 3,70 dla USDPLN.

Tego typu poziomy niekoniecznie muszą odegrać na rynku złotego kluczową rolę, ale przy wystąpieniu dodatkowych czynników mogą zwrócić kurs. Takim czynnikiem byłoby globalne pogorszenie nastrojów. Takie jednak nie nastąpiło. Wręcz przeciwnie, nastroje są świetne, indeksy giełdowe maszerują coraz wyżej, szczególnie w USA, gdzie szeroki indeks S&P500 dołączy prawdopodobnie wkrótce (brakuje 1%) do technologicznego Nasdaqa bijąc historyczny rekord, a tym samym w pełni odrabiając straty po pandemii. W Europie niemieckiemu Daxowi też brakuje do rekordu mniej niż 10%. Inwestorzy docenili mniej zły niż się spodziewano sezon wyników za drugi kwartał, podczas gdy negatywne informacje (statystyki pandemii czy napięcia USA-Chiny) były szybko ignorowane. W grze jest nadal „Fed put” (wiara, że Fed zatrzyma jakiekolwiek spadki), co napędza ceny wszystkich aktywów. Takie okoliczności zwykle sprzyjają złotemu, szczególnie, że powodują globalną presję na dolara. Jednak wspomnianych wsparć nie udało się jak dotąd przełamać. Czy to się zemści i na złotym szykuje się korekta? Jest taka możliwość, ale wymagałoby to impulsu na tyle silnego, aby zmienić globalny sentyment. Lokalnie nie ma czynników, które mogłoby nadać złotemu wyraźny kierunek. Niezłe dane bilansują się z ekspansywną polityką NBP.

Sytuacja na rynku walutowym Forex

Na razie sentyment pozostaje wyśmienity – niemiecki DAX zaczyna wtorkowy handel od silnych wzrostów, a to oznacza, że złoty dostanie jeszcze jedną szansę. Podobnie na wsparciu znajduje się para EURUSD. Wtorkowy kalendarz nie przynosi wielu publikacji. O 11:00 poznamy niemiecki ZEW, o 14:30 inflację PPI z USA. O 9:50 kurs dolara USD/PLN wynosi 3,7489 złotego,kurs euro EUR/PLN 4,4012 zł, kurs franka CHF/PLN 4,0971 złotego, zaś kurs funta GBP/PLN 4,9032 zł.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk