• Odbierz prezent
Złoty największym przegranym ostatnich tygodni! Dostaje niesamowite baty od dolara, euro i franka. A co z funtem szterlingiem?

Ostatnie tygodnie dla polskiego złotego PLN są dramatyczne. Polska waluta traci bardzo mocno w stosunku do większości głównych walut, w tym przede wszystkim do dolara, euro i franka szwajcarskiego! Zobacz sam jak wygląda to na wykresie

Czytaj także: Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Fundusze notowane na giełdzie (ETF) są coraz popularniejsze, o czym dobitnie świadczy fakt, że obecnie wartość środków ulokowanych w ETF-ach na całym świecie przekracza 6 bilionów dolarów, z czego 4 bln dolarów na giełdach w USA. To niemal dwukrotny wzrost na przestrzeni ostatnich trzech lat. Fundus.. Czytaj
Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Kurs dolara najwyżej od 2016 roku.

Kurs dolara amerykańskiego USD/PLN w przeciągu zaledwie ostatnich dwóch tygodni skoczył w górę z poziomu 3,75 złotego na aktualnie 4,247 zł. Maksymalnie można było nawet zauważyć cenę ponad 4,30zł za jednego dolara, a w kantorach stacjonarnych kurs dolara czasami dotykał nawet 4,35 złotego.

Wykres dzienny kursu dolara do polskiego złotego USDPLN
Wykres dzienny kursu USDPLN dolara do polskiego złotego

Kurs euro EURPLN najwyżej od 8 lat!

To co się dzieje kursem euro, również zaskakuje niejednego spekulanta czy po prostu Polaka. W ostatnich dniach euro umocniło się w stosunku do PLN o bagatela 35 groszy. Maksymalnie w zeszłym tygodniu było notowane prawie po 4,62 złotego. Natomiast w wybranych kantorach stacjonarnych jedno euro czasami kosztowało nawet 4,67 zł.

Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN
Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN

Kurs funta najsłabszy z całej czwórki

Kurs funta brytyjskiego w porównaniu do euro, dolara i funta nie wykazuje dużych ruchów. Można nawet rzecz, że w porównaniu do zeszłego tygodnia cena GBP/PLN nie uległa zmianie. Oczywiście nie należy zapominać o fakcie, że minimalnie w zeszłym tygodniu GBP/PLN było kwotowane po 4,726 zł, a aktualnie to jest już 4,888 zł.

Wykres dzienny kursu funta do polskiego złotego GBPPLN
Wykres dzienny kursu GBPPLN funta do polskiego złotego

Kurs franka CHFPLN - tu to dopiero się wyrabia!

Tak jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu kurs franka szwajcarskiego realizuje powolny scenariusz z 2015r, kiedy to miało miejsce uwolnienie przez Szwajcarski Bank Centralny kursu franka do euro. Kurs franka szwajcarskiego na ten weekend to 4,32 złotego. W kantorach stacjonarnych kupujący franka szwajcarskiego muszą liczyć się z kursem podchodząccym pod 4,36 - 4,37 zł. W ciągu ostatnich dwóch tygodni kurs franka urósł podobnie jak euro i dolar o około 30 groszy.

Wykres dzienny kursu franka do polskiego złotego CHFPLN
Wykres dzienny kursu CHFPLN franka do polskiego złotego

Czytaj także: ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Fundusze ETF są obecnie najpopularniejszymi instrumentami finansowymi na świecie. Dają inwestorom najwięcej korzyści w prosty sposób, niewymagający od nich w zasadzie żadnego wysiłku. W Polsce ETF-y wciąż jeszcze nie zagościły na dobre w świadomości przeciętnego inwestora, do czego przyczyniły się m.. Czytaj
ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk