• Odbierz prezent
ring analityczny, HFT
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego złoty i polska giełda rosną w siłę

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowo optymistyczny dla Polski, biorąc pod uwagę środowisko ciągłej politycznej niepewności, w której ostatnimi czasy odnajdować się muszą przedsiębiorcy oraz gracze rynkowi.

 

Za dzisiejszym umocnieniem polskiego złotego oraz indeksu WIG stoi m.in. werdykt agencji ratingowej Fitch w kwestii pozostawienia ratingu Polski na niezmienionym poziomie A- z perspektywą pozytywną. Fitch tłumaczył swoją decyzję faktem, iż zrealizowanie niektórych z najbardziej kontrowersyjnych punktów w programie wyborczym PiS-u zostało uniknięte. Dodatkowo argumentami popierającymi tę decyzję są optymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki. Agencja przewiduje, że wzrost polskiego PKB w roku 2016 wyniesie 3,2% oraz 3,3% w latach 2017 i 2018, czego głównym motorem napędowy ma być popyt wewnętrzny wsparty dodatkowo przez poprawiające się dane z polskiego rynku pracy (stopa bezrobocia znajduje się w ciągłym trendzie spadkowym od marca 2013 roku).

 

Reakcja rynku na te pozytywne dane zmaterializowała się w postaci umocnienia polskiego złotego w porównaniu do walut krajów G-10. Dzisiaj do godziny 15:10 nasza waluta zyskała 0,67 proc. względem euro, 0,52 proc. wobec dolara, 0,6 proc. do franka i 0,42 proc. wobec brytyjskiego funta.

 

Pozytywnym następstwem decyzji Fitch są także dzisiejsze wzrosty na indeksie polskich blue chip’ów – WIGu 20, który od początku dzisiejszego dnia do godziny 14:45 zyskał 1,65%. Polskie 10-letnie obligacje również pozytywnie odebrały dzisiejsze doniesienia, reagując na nie obniżką kosztu obsługi długu z wartości 2.947% do wartości  2.893%.

 

Dzisiejsze wydarzenia w Turcji wbrew oczekiwaniom rynków nie przyczyniły się do zmniejszenia apetytu na polskie aktywa, które zazwyczaj ulegają przecenie w momencie zaistnienia kryzysowej sytuacji w którejś z gospodarek rynków wschodzących, co tylko pokazuje wyraźne wzmocnienie fundamentów gospodarczych na przestrzeni czasu.

 

Z kolei biorąc pod uwagę zachowanie polskiego rynku od 24 czerwca, czyli od momentu opublikowania wyników referendum w Wlk. Brytanii to również dostrzec możemy powrót do normy jeżeli chodzi o polską walutę na tle walut krajów wysoko rozwiniętych. Od wspomnianej daty 24 czerwca do dzisiaj polski złoty umocnił się w stosunku do brytyjskiego funta o 8,18%, w stosunku do dolara amerykańskiego o 3,56%, w stosunku do euro 2,97% a w stosunku do franka 4,56%.


Jakub Jurczyński

Młodszy analityk rynków finansowych HFT Brokers

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk