• Odbierz prezent
Złoty coraz silniejszy. Frank potaniał 15 groszy! Dolar jeszcze mocniej w dół. Kurs funta próbuje złamać barierę 5 złotych

Dobra passa polskiej waluty wciąż trwa, 4,50 zł nie okazało się żadną istotną barierą dla kurs euro EUR/PLN i złoty dalej dzisiaj zyskuje. Podobnie zachowują się inne główne waluty względem złotego.

Bezrobocie rośnie

Poznaliśmy dzisiaj rano dane na temat bezrobocia za kwiecień. Wzrosło ono o 0,4% względem marca i to w miesiącu, gdzie zwykle bezrobocie spadało z powodów sezonowych. Nie zmienia to faktu, że pomimo problemów rynku pracy inwestorzy patrzą przychylnym okiem na złotego. Jest to spowodowane najprawdopodobniej tym, że dane z Polski na tle innych państw wcale nie wyglądają źle.

Nagła siła złotego

Dzisiaj od rana złoty niespodziewanie zaczął się umacniać. Cały ostatni tydzień miało miejsce stopniowe umacnianie złotego względem euro o 1-2 groszy dziennie. Dzisiaj niespodziewanie umocnił się już o 4 grosze osiągając pułap 4,46 złotego za euro (EUR). Kurs franka CHF/PLN, który jeszcze w połowie maja wynosił 4,35 zł, dzisiaj wynosi 4,20 PLN. Dolar USD/PLN potaniał jeszcze mocniej bo z 4,24 zł na 4,07 zł. Na kursie funta GBP/PLN dzisiaj byliśmy świadkiem próby złamania bariery 5 złotych.

Wraca temat obniżek stóp w Polsce

Wydawać by się mogło, że po obniżeniu glównej stopy procentowej do 0,5% w Polsce temat obniżek jest zamknięty. Analitycy wskazują jednak na możliwość dalszego cięcia stóp na czwartkowym posiedzeniu. Wskazują oni na możliwość obniżenia głównej stopy procentowej do poziomu 0,05%. Warto zwrócić uwagę, że w wypowiedziach członków Rady pojawiają się coraz częściej instrumenty niestandardowe, co sugeruje, że możemy być świadkiem jakiegoś programu skupu aktywów.

Dzisiaj dzień wolny w Turcji z powodu ramadanu, a w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 - Węgry - decyzja w sprawie stóp procentowych,

16:00 - USA - sprzedaż nowych domów.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk