• Odbierz prezent
Złoto z dźwignią finansową - jak spekulować na najpopularniejszym z metali szlachetnych? CFD i futures na złoto
fot. freepik.com

Złoto to nie tylko powszechnie znany symbol bogactwa i przepychu, ale też najpopularniejszy wśród inwestorów metal szlachetny, uznawany za jeden z synonimów bezpiecznej przystani, szczególnie jeśli mówimy o fizycznym kruszcu. Mimo tego, że złoto jest przez wiele osób uznawane za stabilną i bezpieczną inwestycję, to jego notowania rynkowe są naprawdę zmienne. A to może okazać się złotym interesem dla spekulantów.

 

Złoto inwestycyjne i spekulacyjne

Zaczynamy kolejny 70. odcinek kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski XTB. Dziś zajmę się najpopularniejszym metalem szlachetnym, jakim oczywiście jest złoto, ale analizowanym z perspektywy tradera, który chce maksymalnie wykorzystać zmienność jego notowań, korzystając z dźwigni finansowej i który chce mieć możliwość rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków (czyli móc otwierać pozycje długie i krótkie). A takie możliwości dają oczywiście instrumenty pochodne na złoto. Zanim jednak przejdę do głównego tematu, warto byłoby poświęcić kilka słów samemu instrumentowi bazowemu, czyli złotu.

Jest to najpopularniejszy metal szlachetny, co oczywiście nie oznacza, że jego zasoby są duże - rzadkość to jedna z podstawowych cech, które wpływają na jego cenę. Złoto jest najbardziej kowalnym i ciągliwym metalem szlachetnym, co sprawia że jest on wykorzystywany w branży jubilerskiej, medycznej i w przemyśle. Wysoka kowalność i ciągliwość oznaczają, że złoto można poddawać odkształceniom i obróbce termicznej, jednocześnie bez naruszenia spójności materiału. Dlatego też złote przedmioty można wielokrotnie przetapiać, zmieniając ich kształt i łącząc z innymi. Kolejną cechą złota ważną z perspektywy inwestycyjnej jest jego bardzo wysoka gęstość. Dzięki temu do przechowywania złota wartego miliony złotych wystarczy stosunkowo niewielki sejf lub skrytka. Dla przykładu - sztabka złota w najpopularniejszym standardzie Good Delivery o masie 12,5 kg ma wymiary 25 cm szerokości na 7 cm długości na 3 cm wysokości. 12,5 kg to 401,884 uncji trojańskich, co oznacza że przy obecnej cenie w okolicach 1850 dolarów za uncję taka sztabka jest warta ponad 743 785 dolarów, czyli prawie 3 mln złotych.

Cenę złota i innych metali szlachetnych podaje się właśnie w uncjach trojańskich, która wynosi mniej więcej 31,1 grama, podczas gdy standardowa uncja handlowa to lekko ponad 28 g.

Jak dotąd, łącznie wydobyto ponad 197,5 tys. ton złota, z czego, 4021 ton w samym 2021 r. (oprócz tego 645 ton złota, czyli prawie 14% całej zeszłorocznej podaży, pochodziło z odzysku). Całkowite zasoby złotego kruszcu są natomiast szacowane na niecałe 250 tys. ton.

W zeszłym roku ponad 67% popytu na złoto pochodziło z branży jubilerskiej, a 31% to zakupy inwestycyjne fizycznego kruszcu (sztabki i monety bulionowe), nie wliczając w to pozycji, które mają fundusze notowane na giełdzie, lokujące kapitał w złocie.

Na rynkowe ceny złota wpływa mnóstwo czynników, takich jak aktualny poziom i koszt wydobycia, popyt z branży jubilerskiej i zainteresowanie złotem ze strony inwestorów (które rośnie szczególnie w czasach dużej awersji do ryzyka), rezerwy banków centralnych czy chociażby wartość dolara amerykańskiego, w którym złoto jest najczęściej wyceniane. Panuje przekonanie, że złoto jest receptą na inflację i że jego notowania rosną, gdy ceny w gospodarce idą w górę, ale ktoś, kto liczy na roczne stopy zwrotu ze złota co najmniej kompensujące wskaźnik inflacji, może się mocno rozczarować. Powiedziałbym raczej, że to nie złoto rośnie, kiedy inflacja idzie w górę, ale bardziej inflacja rośnie, bo m.in. złoto jest coraz droższe, ale to nie temat na dzisiejszy odcinek.

 

Czytaj także: Jak inwestować w złoto fizyczne, czyli monety bulionowe sposobem na inwestycję! Jak są zabezpieczone, gdzie kupić monety bulionowe?

Inwestowanie w złoto jest uważane za jedno z najbezpieczniejszych i najmniej ryzykownych. Opinia ta wynika nie tylko z wielu tysięcy lat złota obecnego w świadomości ludzi jako kruszcu o znacznej wartości, ale także ze sposobu zabezpieczeń monet bulionowych, które są stosowane przez mennice. Zalety.. Czytaj
Jak inwestować w złoto fizyczne, czyli monety bulionowe sposobem na inwestycję! Jak są zabezpieczone, gdzie kupić monety bulionowe?

 

Jak spekulować na złocie? Kontrakty terminowe

Złoto, wbrew opinii o tym, że jest bezpieczną przystanią, cechuje się całkiem sporą zmiennością cenową, co w połączeniu z dźwignią finansową daje spore pole do popisu spekulantom. Zaczynając od rynku regulowanego, za globalny benchmark dla rynku złota uznaje się kontrakty futures notowane na giełdzie COMEX, należącej do CME.

Podstawowy kontrakt terminowy na złoto z tickerem GC jest notowany w siedmiu seriach (luty, marzec, kwiecień, czerwiec, sierpień, październik, grudzień) a jego mnożnik to 100 uncji trojańskich złota. Czyli, przy cenie 1 uncji na poziomie 1850 USD wartość nominalna kontraktu to 185 000 dolarów. Przy założeniu minimalnego depozytu zabezpieczającego na poziomie 5%, najmniejszą pozycję otworzymy z kwotą 9250 USD, czyli ok. 36 645 PLN, nie wliczając w to kosztów transakcyjnych. Nie jest to więc instrument dla traderów indywidualnych, o czym świadczy też fakt, że futures ma fizyczną dostawę instrumentu bazowego po jego wygaśnięciu.

Dość popularne wśród spekulantów są natomiast kontrakty futures E-Micro Gold, oznaczone tickerem MG i notowane w sześciu seriach (bez marcowej). W ich przypadku mnożnik kontraktu to 10 uncji trojańskich złota, czyli przy kursie 1850 dolarów i minimalnym depozycie na poziomie 5% otworzymy najmniejszą pozycję z kwotą 925 USD, co sprawia że kontrakty Micro są już w zasięgu ręki większości traderów.

 

Czytaj także: Tani sposób na kupno złota? Prawdopodobnie najtańsza metoda na zainwestowanie w złoto, ropę, srebro, miedź. Czym jest ETC?

ETC, czyli exchange-traded commodity. Dzięki temu produktowi z grupy ETP zainwestujesz w surowce na giełdzie.   Czym jest ETC? Fundusze notowane na giełdzie to w tej chwili jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych i w zasadzie trudno się temu dziwić. Ich zalety są trudne do podważenia.. Czytaj
Tani sposób na kupno złota? Prawdopodobnie najtańsza metoda na zainwestowanie w złoto, ropę, srebro, miedź. Czym jest ETC?

 

Kontrakty CFD na złoto - specyfikacja, oferta brokerów, warunki handlu

Jeśli natomiast chodzi o kontrakty różnicowe na złoto, to w zasadzie znajdziemy je w ofercie wszystkich brokerów CFD, jest to bowiem dość popularny instrument wśród spekulantów. Wysoka płynność rynku sprawia, że regulator ESMA dopuszcza dźwignię na poziomie 20:1, czyli 5% depozytu zabezpieczającego. Specyfikacja CFD na złoto może różnić się w zależności od brokera, natomiast na platformie xStation 5 kontrakty różnicowe na złoto są oparte na “dużym” futuresie z COMEX, który jest dla nich instrumentem bazowym. Wartość lota jest identyczna jak na CME i wynosi 100 uncji trojańskich, natomiast przy CFD możemy otwierać pozycje o wolumenie mniejszym niż 1 lot, aż do 1/100 lota, czyli 1 mikro lota. Przy kursie 1850 dolarów za uncję otworzymy pozycję o takim wolumenie już za niecałe 367 złotych.

Ze względu na dużą płynność tego rynku, spready w przypadku CFD na złoto nie powinny przekraczać 0,5 pipsa (choć to oczywiście zależy od momentu sesji) i nie powinny odstawać mocno od tych z rynku futures. W przypadku pozycji dłuższych niż intradayowe musisz jednak pamiętać o ujemnych punktach swapowych, naliczanych przez brokerów zarówno dla pozycji długiej, jak i krótkiej, co oczywiście jest dodatkowym kosztem naszej pozycji.

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk