• Odbierz prezent
Złoto wciąż najbezpieczniejsze z bezpiecznych

W ostatnich dwóch tygodniach lutego cena złota szybowała w akompaniamencie spadających rentowności obligacji skarbowych i silnej przecenie na rynku akcji, gdyż inwestorzy przejawiali niechęć do ryzykownych aktywów w obliczu strachu o ekonomiczne skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa po świecie. Złoto wypełniało swoją rolę bezpiecznej przystani i zachowywało się dużo lepiej niż alternatywne instrumenty – obligacje, jen japoński czy frank szwajcarski. Tym bardziej zaskoczeniem było tąpnięcie ceny złota o 5 proc. na ostatniej sesji lutego pomimo podtrzymywanej paniki na rynkach akcji. Czasami nawet najbezpieczniejsza przystań staje się przeludniona i zaczyna do siebie zniechęcać.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

W środowisku, w którym wirus COVID-19 pozostaje głównym tematem dla rynków finansowych, bezpieczne aktywa pozostają atrakcyjne. Podczas gdy władze w Chinach zdają się robić postępy w powstrzymywaniu wirusa, rozprzestrzenia się on coraz bardziej w innych krajach i regionach. Coraz więcej przypadków odnotowuje się w Europie i USA, co w szczególności wywołuje panikę wśród inwestorów w krajach rozwiniętych. Ponieważ ostateczny wpływ wirusa na aktywność gospodarczą jest obecnie niemożliwy do określenia, wszystkie aktywa z „przypisanym” do siebie krajem pochodzenia są obciążone ryzykiem. Także i te, które w przeszłości w momentach perturbacji rynkowych były uznawane za bezpieczne. Stąd też bezpaństwowe złoto jest idealną walutą na czas globalnego kryzysu. Złotowe fundusze ETF, tj. fundusze, które odwzorowują zmiany ceny złota na rynku finansowym, w ostatnich tygodniach notują rekordowe wpływy. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2020 r. ETF zwiększyły swoje fizyczne zapasy metalu o 90 ton do rekordowych 2624 ton. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk