• Odbierz prezent
Złoto straciło już niemal 14% na wartości! Kiedy cena GOLD powinna wrócić do trendu wzrostowego? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

Złoto od szczytu osiągniętego 7 sierpnia 2020 roku straciło już 14% na wartości. Banki centralne w poprzednim roku zmniejszyły skup złota do 272,9 ton z 668,5 ton w 2019 roku. ETFy od kilku tygodni notują niemal nieustanny odpływ kapitału. W branży jubilerskiej popyt spadł z 2122,7 ton w 2019 roku do 1411,6 ton w 2020 r. Oczekiwania inflacyjne w USA rosną jednak Fed tłumi wszelkie nadzieje dotyczące taperingu lub podwyżek stóp procentowych.

Jakie czynniki mogą odwrócić spadki na złocie?

Prawdopodobnie najciekawszym wskaźnikiem do oceny zmiany trendu na złocie może być znaczący spadek rentowności obligacji amerykańskich. Jeżeli porównamy dołki na 10- latkach (4 sierpnia 2020 r.) oraz szczyty na złocie (7 sierpnia 2020 r.) to można stwierdzić, iż korelacja pomiędzy cenami złota a rentownością obligacji amerykańskich jest dość wyraźna. Każdy większy skok rentowności przekłada się na spadek wartości złota (i na odwrót).

Kiedy złoto może wrócić do trendu wzrostowego? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1

Aby rentowności zaczęły spadać musi się pojawić kilka czynników zmieniających sentyment rynku z risk-on na risk-off. Jednym z nich mogą być kwestie związane z pandemią- nowe mutacje oraz wolniejsze tempo szczepień. Jak na razie informacja o szczepionce na początku listopada była głównym czynnikiem, który wywołał silne wzrosty na giełdach amerykańskich i surowcach. Optymizm wśród inwestorów według wielu modeli może wywołać kolejne bańki na ryzykownych aktywach. Według ankiety Bank of America prawie 55% respondentów uważa, że rynek akcji jest w późnej fazie byka, 13% twierdzi, że to już bańka a 27% uważa, że to dopiero początek ożywienia.

Kiedy złoto może wrócić do trendu wzrostowego? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 2

Według modelu Citi „ The Panic/Euphoria Model” euforia wśród inwestorów jest najwyższa w historii i przebiła bańkę internetową.

Kiedy złoto może wrócić do trendu wzrostowego? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 3

Inwestorzy są również skłonni do ponoszenia większego ryzyka.

Kiedy złoto może wrócić do trendu wzrostowego? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 4

Rezerwa Federalna uważa,

że ogromny bilans 7,5 biliona dolarów „znacznie złagodził warunki finansowe i zapewnił wsparcie dla gospodarki”. Jednak ostatnie wzrosty rentowności obligacji mogą negatywnie przełożyć się na spłatę rat kredytów wśród Amerykanów, u których oprocentowanie jest uzależnione od 30-letnich obligacji. Im wyższe rentowności, tym większy problem dla całej gospodarki (wyższe odsetki od zaciągniętego długu). Jeżeli ten trend nadal się utrzyma (a Fed będzie chciał dalej ratować gospodarkę) to kolejną interwencją Fedu może być wprowadzenie kontroli krzywej rentowności (YCC), a nowe narzędzie w arsenale Rezerwy Federalnej może skłonić inwestorów do ponownych zakupów złota.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk