• Odbierz prezent
Złoto pod presją silnego dolara amerykańskiego. Gwałtowna przecena srebra

Wczorajsza sesja pokazała, jak istotną rolę pełni amerykański dolar na rynkach surowcowych. Siła dolara negatywnie przełożyła się na ceny wielu surowców – począwszy od surowców energetycznych, przez metale szlachetne i przemysłowe, aż do towarów rolnych.

Złoto jest uznawane za surowiec najściślej powiązany z wartością dolara z kilku względów. Po pierwsze, kruszec ten jest uznawany od lat za zabezpieczenie przed inflacją, więc w okresach słabości „papierowej waluty” (czyli głównie dolara) inwestorzy uciekają właśnie na rynek złota. Po drugie, ogromną część popytu na złoto stanowi popyt czysto inwestycyjny, co jest wyjątkiem na tle pozostałych surowców i towarów, a co sprawia, że notowania złota są bardziej podatne na kaprysy inwestorów.

Złoto pod presją silnego dolara amerykańskiego - 1

Notowania złota – dane dzienne

Wczoraj siła dolara sprawiła, że notowania złota tąpnęły w dół o około 3%, co jest relatywnie dużą przeceną jak na ten kruszec. Co jednak istotniejsze, cena złota przetestowała wczoraj psychologiczne wsparcie na poziomie 1900 USD za uncję, a dzisiaj rano porusza się niewiele powyżej tego poziomu.

Jeśli notowania dolara będą kontynuować odbicie w górę, to cena złota może przełamać w dół wspomnianą barierę. Krótkoterminowe perspektywy dla cen złota nie są więc najlepsze. Nie zmienia to jednak długoterminowego trendu, który pozostaje wzrostowy.

SREBRO

Gwałtowna przecena srebra i wybicie z konsolidacji.

Poniedziałkowa sesja przyniosła wyraźne tąpnięcie notowań srebra. Cena tego kruszcu zniżkowała o ponad 10%, przełamując w dół ważne wsparcie w okolicach 26 USD za uncję i schodząc do okolic 24,60 USD za uncję. Dzisiaj cena srebra kieruje się jeszcze niżej, obecnie oscylując w rejonie 24 USD za uncję.

Spadek notowań srebra ma ścisły związek z przeceną złota. Niemniej, notowania srebra cechują się większą zmiennością niż ceny złota, co na ogół przekłada się na znacznie intensywniejsze ruchy cenowe w którąkolwiek ze stron.

Warto dodać, że srebro jest częściej niż złoto wykorzystywane w przemyśle, co sprawia, że obawy dotyczące pandemii nieco mocniej przekładają się negatywnie na ceny tego kruszcu. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja na rynku srebra jest – i najprawdopodobniej pozostanie – analogiczna do sytuacji na wykresie cen złota. Oznacza to, że krótkoterminowo notowania znajdują się pod presją podaży, ale w dłuższej perspektywie możliwy jest powrót do zwyżek.

Złoto pod presją silnego dolara amerykańskiego - 2

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk