• Odbierz prezent
Złoto najdroższe od 9 lat. Powolna odbudowa produkcji ropy naftowej w USA

Notowania ropy naftowej w tym tygodniu rosną na fali rynkowego optymizmu. Niemniej, zwyżki te w ostatnim czasie znacząco straciły na dynamice, co wynika z powtarzanych coraz głośniej wątpliwości w to, że dalsze zwyżki notowań tego surowca mają jeszcze fundamentalne uzasadnienie.

Wczorajsze dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA pokazały dobitnie, że optymizm na rynku ropy naftowej nie ma do końca poparcia w fundamentach. Wyraźna zwyżka zapasów ropy świadczy o tym, że popyt na paliwa w Stanach Zjednoczonych tego lata jest jednak rozczarowujący. Jest to skutek drugiej fali pandemii, która uderzyła ze wzmożoną siłą właśnie w USA i która sprawia, że wielu Amerykanów decyduje się na ograniczenie przemieszczania się w jak największym stopniu.

Powolna odbudowa produkcji ropy naftowej w USA - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W rezultacie, wiele amerykańskich firm wydobywczych jedynie w niewielkim stopniu zwiększa produkcję ropy naftowej. Jeszcze w maju i czerwcu oczekiwano, że znoszenie restrykcji doprowadzi do wzmożonego popytu na paliwa w USA, co zachęci amerykańskie firmy z branży łupkowej w USA do znaczącego zwiększenia produkcji. Obecnie widać, że chociaż ten efekt w pewnym stopniu wystąpił, to w dużo mniejszej skali, a druga fala pandemii pokrzyżowała plany wielu spółek wydobywczych.

Perspektywy odbudowy amerykańskiego sektora łupkowego na razie są mgliste. Firmy wydobywcze w USA w bieżącym roku nie tylko obcięły liczbę funkcjonujących punktów wydobycia aż o 75%, ale także ograniczyły inwestycje w nowe wiertnie aż o 47%. To oznacza, że produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych może wzrastać w wolnym tempie, co z kolei będzie sprzyjało próbom obniżenia globalnej nadwyżki tego surowca.

Powolna odbudowa produkcji ropy naftowej w USA - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Złoto najdroższe od 9 lat, cena uncji coraz bliżej 1900 USD.

Mimo że rajd na rynkach akcji trwa w najlepsze, inwestorzy na globalnych rynkach finansowych nadal utrzymują duże zainteresowanie kupnem złota. Spektakularne zwyżki z bieżącego tygodnia mają swoją kontynuację dzisiaj – w czwartkowy poranek cena złota dotarła już do okolic 1876 USD za uncję. Tym samym, po raz kolejny notowania kruszcu sięgnęły najwyższych poziomów od 2011 r.

Globalni inwestorzy chętnie uzupełniają swój portfel złotem ze względu na chęć dywersyfikacji w obliczu niepewności dotyczącej przyszłości globalnej gospodarki. Liczą oni na analogię z sytuacji w latach 2008-2011. Wtedy notowania złota tąpnęły relatywnie nieznacznie w porównaniu do innych surowców pod koniec 2008 roku, zaś później rozpoczęły widowiskowy rajd w górę, do szczytów wszech czasów w 2011 r.

Rekordowa cena złota wyniosła wtedy 1923 USD za uncję. Obecnie ten poziom wydaje się w zasięgu ręki, zwłaszcza że dobre nastroje na rynku złota utrzymują się, a potrzeba dywersyfikacji portfela powinna nadal ciągnąć notowania kruszcu w górę w średnioterminowej perspektywie.

Powolna odbudowa produkcji ropy naftowej w USA - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk