• Odbierz prezent
Złoto nadal popularną bezpieczną przystanią. Cena srebra w konsolidacji

Sytuacja na globalnych rynkach finansowych pozostaje dynamiczna – po okresie nadziei na „odwilż” i optymizmu związanego z otwieraniem gospodarek, pojawiły się obawy o powrót pandemii i przedłużony okres recesji w światowej gospodarce.

Nawrót pesymizmu i niepewności sprzyja notowaniom złota, które jest traktowane przez wielu inwestorów jako bezpieczna przystań – czyli rodzaj aktywa, które zachowuje wartość w okresach spadku wartości papierowej waluty oraz przecen na rynkach akcji i wielu innych instrumentów finansowych.

Ostatnie dane dotyczące wielkości aktywów funduszy ETF opartych o złoto pokazują, że mimo że w ostatnich tygodniach cena złota poruszała się w miarę płasko, inwestorzy nie zapomnieli o tym kruszcu. Aktywa funduszu SPDR Gold Trust – największego i najsłynniejszego ETFa opartego o złoto – wczoraj przekroczyły 1092 tony, wyznaczając tym samym nowe 7-letnie maksimum.

Złoto nadal popularną bezpieczną przystanią - 1

Notowania złota – dane dzienne

Pomijając powyższą, ogólną tendencję sprzyjającą wzrostom cen złota, wczoraj w centrum uwagi inwestorów na rynku tego kruszcu było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Powiedział on, że prawdopodobieństwo zejścia stóp procentowych w USA do poziomów minusowych jest niewielkie – co samo w sobie było wsparciem dla USD i negatywnie wpłynęło na notowania złota. Niemniej, Powell zaznaczył jednocześnie, że spodziewa się przedłużonego okresu słabego wzrostu gospodarczego – a to z kolei pozytywnie wpływa na perspektywy złota jako bezpiecznej przystani.

SREBRO

Kontynuacja konsolidacji na wykresie srebra.

W ostatnich tygodniach ruchy notowań złota były mało wyraziste – jednak jeszcze mniejsza zmienność panuje na rynku srebra. Cena tego kruszcu przez ostatnie kilka dni poruszała się w wąskiej konsolidacji w okolicach 15,30-15,60 USD za uncję. Górne ograniczenie konsolidacji jest obecnie kluczowym poziomem oporu na wykresie cen srebra.

W ostatnich latach strona popytowa na rynku srebra była wyraźnie słabsza niż kupujący na rynku złota. Nie inaczej jest w tym roku – o ile notowania złota poruszają się blisko tegorocznych maksimów, to cena srebra nadal oscyluje na poziomach o około 16-17% niższych niż maksimum osiągnięte w lutym.

Obecny spokój na wykresie cen srebra może być jednak ciszą przed burzą. Jeśli druga fala pandemii stanie się problemem w kolejnych krajach, to ceny złota – jako bezpiecznej przystani – prawdopodobnie ruszą znów w górę, a to oznacza możliwość wyrwania się z konsolidacji także notowań srebra i próba ich dotarcia do szczytów z bieżącego roku.

Złoto nadal popularną bezpieczną przystanią - 2

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk