• Odbierz prezent
Złoto - kwadrat ceny i czasu

Cena złota po raz kolejny podejmuje próbę ataku na poziom 1485 dolarów USD. Warto dodać, że jest to dawne wsparcie, które teraz pełni role oporu i podstawę dla dalszej przeceny tego metalu. Zielona średnia krocząca MA50 potwierdza tworzenie się szczytu. Wkrótce oscylator stochastyczny dołączy do narzędzi wspierających posiadaczy krótkich pozycji, gdyż brakuje kilka punktów, aby osiągnął status wykupienia.

Najbliższe wsparcie to czerwona strefa 1440 dolarów USD.

GOLD kwadrat ceny i czasu - 1

Dokładniejsza analiza ruchu korekcyjnego trwającego od 12 listopada ujawnia ciekawe zależności. Naniesione litery abc wskazują na elliottowski kształt korekty prostej. Bezpośrednie porównanie fali a i c, czyli wczorajszych maksimów, wskazuje, że są one sobie równe pod względem osi ceny. Tworzy to idealny układ korekty prostej.

Co ciekawe, ilość świec na interwale h4 tworzących ww. fale także jest równa i wynosi 34.

Takie zjawisko jest bardzo rzadkie, kiedy cena i czas utrzymują się w równowadze. W analizie technicznej taki układ nosi nazwę kwadratu ceny i czasu. Należy zatem przyjąć, że wczorajsze zatrzymanie blisko oporu 1485 dolarów USD nie jest przypadkowe.

Skoro sekwencję abc nazwaliśmy korekta, to po niej musi wystąpić impuls. Z zasady musi on być dłuższy niż poprzedzająca go korekta. Tym samym w przypadku utrzymania się w kolejnych dniach ceny złota poniżej żółtej strefy należy kierować wzrok na czerwone wsparcie 1440 dolarów USD.

Powyższa analiza traci sens w przypadku wzrostów powyżej 1485 dolarów USD.

GOLD kwadrat ceny i czasu - 2

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk