• Odbierz prezent
Złoto i srebro kontynuują zwyżki. Zobacz notowania tych metali szlachetnych

Mimo krótkiego zawahania strony popytowej w ostatnich tygodniach, notowania złota kontynuują zwyżkę. Ceny kruszcu zanotowały delikatną korektę po przekroczeniu bariery 1800 USD za uncję, jednak w ostatnich dniach powróciły na ścieżkę wzrostów. We wtorek rano cena złota oscyluje w okolicach 1820 USD za uncję, czyli blisko poziomów tegorocznych maksimów. Jeśli złoto wybiłoby się ponad rejon 1820-1830 USD za uncję, to najprawdopodobniej czekałaby nas kolejna fala wzrostów i próba dotarcia do maksimum historycznego.

Wraz z notowaniami złota, dynamiczne wzrosty notuje także srebro. Cena srebra w poprzednim tygodniu przekroczyła poziom 19 USD za uncję, a na początku bieżącego tygodnia wystrzeliła w górę ponad barierę 20 USD za uncję.

Złoto i srebro kontynuują zwyżki - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Złoto i srebro kontynuują zwyżki - 2

Notowania cen srebra, YTD, źródło: Teletrader.com

Złoto w ostatnim czasie zaczęło zyskiwać ponownie zainteresowanie inwestorów ze względu na drugą falę pandemii i możliwość przedłużających się problemów w globalnej gospodarce. Niepewność związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, jak również z efektywnością programów pomocowych różnych państw, przekłada się na większą chęć posiadania złota w swoim portfelu. Złoto ma od lat status tzw. bezpiecznej przystani, czyli aktywa, które zyskuje na wartości lub przynajmniej dobrze trzyma wartość w okresach rynkowej niepewności, krachów i kryzysów. Zresztą, ostatnie miesiące były świadectwem, że ten efekt działa.

Tymczasem srebro jest traktowane przez inwestorów dwojako. Z jednej strony jest to metal przemysłowy, na który zapotrzebowanie się zmniejsza w okresach gorszej koniunktury, a to negatywnie wpływa na jego ceny. Jednak srebro jest także metalem szlachetnym, podobnie jak złoto, a to sprawia, że także, w mniejszym stopniu, jest traktowane jako bezpieczna przystań. W okresach hossy na rynku złota, zazwyczaj zyskuje także srebro, aczkolwiek z pewnym opóźnieniem; i wielu inwestorów jest zdania, że ten metal dopiero zacznie błyszczeć.

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk