• Odbierz prezent
Złoto i srebro - emocjonujący początek tygodnia. Ile dolarów USD zapłacisz dziś za te metale szlachetne?

Bieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych rozpoczął się od wyjątkowo ciekawej sesji. Jej początek był przedłużeniem sytuacji z końcówki poprzedniego tygodnia: notowania złota i srebra kontynuowały zwyżkę, która nawet przyspieszyła.

Notowania złota poruszały się wcześniej w konsolidacji, więc duża dynamika po wybiciu się z niej miała swoje uzasadnienie techniczne. Ciekawy był jednak fakt, że już w poniedziałek cena złota spot wspięła się na tegoroczne maksima, przekraczając 1760 USD za uncję.

Złoto i srebro - emocjonujący początek tygodnia - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Ostatecznie, druga połowa poniedziałkowej sesji przyniosła ochłodzenie nastrojów i odreagowanie spadkowe na wykresie złota, jednak dotarcie cen kruszcu do tegorocznych maksimów rozbudziło apetyt inwestorów na więcej, zwłaszcza że dalszym wzrostom notowań złota sprzyjają uwarunkowania gospodarcze na świecie. Wielu analityków zapowiada, że największe trudności dla wielu firm dopiero się pojawią w drugiej połowie bieżącego roku, a powrót do stanu sprzed pandemii będzie powolny. W takich warunkach złoto, jako bezpieczna przystań, może cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Jeszcze bardziej wyobraźnię inwestorów rozbudza sytuacja na wykresie cen srebra. Notowania tego kruszcu pozostawały w wąskiej konsolidacji przez kilka tygodni i dopiero pod koniec poprzedniego tygodnia mocno wybiły się w górę.

Złoto i srebro - emocjonujący początek tygodnia - 2

Notowania cen srebra, YTD, źródło: Teletrader.com

Cena srebra wystrzeliła do okolic 17 USD za uncję, jednak nadal znajduje się znacznie niżej niż tegoroczne maksima. Kruszec ten wykazuje już od wielu lat mniejszą siłę do zwyżek niż notowania złota, dlatego wielu inwestorów liczy na to, że z czasem zacznie nadrabiać ten dystans. Jednak to może nie być proste, ponieważ srebro, w przeciwieństwie do złota, jest w dużej mierze metalem przemysłowym. Biorąc pod uwagę obecne trudności globalnej gospodarki, popyt na ten kruszec może pozostać obniżony jeszcze przez dłuższy czas, a stronie popytowej może sprzyjać tylko powiązanie cen srebra z notowaniami złota.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2020.05.19

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk