• Odbierz prezent
Złoto fizyczne – jak kupować, aby nie przepłacić?
fot. freepik.com

Pandemia wywróciła do góry nogami globalną gospodarkę, a niepewność z nią związana na nowo przyciągnęła wielu inwestorów na rynek fizycznego złota. Nawet mimo słabszej passy cen złota w 2021 r., rynek złotych monet oraz sztabek miał i wciąż ma się dobrze. O czym warto pamiętać, kupując złoto fizyczne?

Nie tylko fizyczne

Możliwości inwestowania w złoto jest bardzo wiele. Współcześnie, inwestorzy mają do dyspozycji nie tylko złote monety czy sztabki, lecz także szalenie popularne fundusze ETF oparte o złoto, instrumenty pochodne (takie jak kontrakty terminowe, CFD i opcje), fundusze inwestycyjne, a nawet waluty, których wartość jest silnie skorelowana ze złotem (np. australijski dolar, południowoafrykański rand).

Niemniej jednak, zarówno czasy pandemii, jak i ostatnie napięcia geopolityczne na świecie sprawiły, że to właśnie ten pierwszy, najprostszy i najbardziej intuicyjny sposób lokowania kapitału w fizyczny surowiec, na nowo przyciągnął całe rzesze inwestorów. O ile w poprzednim roku popyt na fundusze ETF oparte o złoto był rozczarowujący, to sprzedaż złotych monet i sztabek nadal utrzymywała się na wysokim poziomie.

Dlaczego złoto fizyczne?

Co sprawia, że inwestorzy nadal chcą kupować złoto w formie fizycznej? Główny powód jest prosty: chęć posiadania kruszcu w namacalnej formie na wypadek potencjalnych turbulencji na rynkach finansowych, a nawet wojen. O ile ryzyko konfliktu na Ukrainie czy też globalnego krachu uznaje się (mimo wszystko) za niewielkie – to ostatnie dwa lata dobitnie pokazały, że obecnie na rynkach niczego nie można uznać za pewnik.

Dwie najpopularniejsze metody kupna złota fizycznego to oczywiście sztabki oraz monety. Każda z tych opcji inwestycji jest dostępna w wielu formach i rozmiarach, więc wśród inwestorów naturalnie pojawia się pytanie o to, co wybrać.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk