• Odbierz prezent
Złoto czy srebro – w co lepiej zainwestować? Może w tym pomóc Gold/Silver Ratio

Złoto i srebro to metale, które są wysoko skorelowane ze sobą, czyli ich cena porusza się zazwyczaj w tym samym kierunku. Istnieje wskaźnik Gold/Silver Ratio, który mierzy ich względną siłę. Okazuje się bowiem, że są okresy, kiedy jeden metal jest dużo „silniejszy” od drugiego.

Czas na dominację srebra?

Gold/Silver ratio to stosunek oznaczający po prostu ilość uncji srebra, które trzeba zapłacić za 1 uncję złota, np. gdy cena złota wynosi 2000$ a cena srebra 20$ to gold/silver ratio ma wartość 100. Co ciekawe, od 1915 roku tylko 3-krotnie wskaźnik osiągał wartości większe niż 95:

  • 1940-09.1941: 97
  • 1991-02.1991: 99
  • 2020-04.2020: 130 (ATH)

Patrząc na wykres od 2013 roku widzimy rosnący trend na wskaźniku czyli umacnianie ceny złota względem srebra. Prawdziwy wystrzał to okres wybuchu pandemii, kiedy to wskaźnik osiągnął historyczne maksima. Od kwietnia nastąpiło dynamiczne osłabienie cen złota względem srebra. Kurs wyłamał linię trendu wzrostowego i przetestował ją od dołu podczas ruchu powrotnego. Opór dla wartości wskaźnika stanowi poziom ok. 84-85. Dopóki nie zostanie on ponownie wybity można zakładać, że srebro będzie silniejsze od złota.

Wykres 1. Notowania Gold/Silver Ratio (XAUXAG), interwał dzienny

Wykres 1. Notowania Gold/Silver Ratio (XAUXAG), interwał dzienny

Korekta na wykresie srebra

Przechodząc już na wykres samego srebra, widać ciągle trwanie w korekcie spadkowej. Jak na razie wsparciem dla ceny są poziomy 22.30-22.50$, najbliższy opór zaś to 24.40. Po jego sforsowaniu szansa na dojście w okolice 26$. Całość obecnej korekty może przypominać formację flagi a obecnie znajdujemy się na jej dolnym ograniczeniu. Przed spadkami broni też linia trendu wzrostowego.

 Wykres 1. Kurs srebra (XAGUSD), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs srebra (XAGUSD), interwał dzienny

Poziom 1900$ barierą na złocie

Złoto również trwa w korekcie spadkowej od początku sierpnia. Znaczącym poziomem jest w tym momencie 1900$, na który to cena reagowała wielokrotnie. Obecnie jest to poziom oporu, który musi zostać przebity jeśli byki myślą o dalszych wzrostach. Trend wzrostowy na złocie z technicznego punktu widzenia będzie trwał do momentu wybicia w dół poziomu 1800$, który stanowi odwzorowanie największej korekty w obecnym trendzie (niebiecki prostokąt). Także nawet zejście z obecnych poziomów do dolnego ograniczenia rysującej się formacji klina nie neguje wzrostów w dłuższym terminie.

 Wykres 2. Kurs złota (XAUUSD), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs złota (XAUUSD), interwał dzienny

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk