• Odbierz prezent
Złoto atakuje kolejne szczyty! Nie było powtórki z ujemnych cen na rynku ropy

Czerwcowy kontrakt na ropę naftową WTI wygasł wczoraj na poziomie 32,50 USD za baryłkę po dziennej zwyżce, co pokazuje, że sytuacja na rynku ropy naftowej jest obecnie zupełnie inna niż jeszcze miesiąc temu. Dla przypomnienia – ostatni dzień handlu majowym kontraktem, 20 kwietnia br., przyniósł pamiętne zejście notowań ropy do poziomów poniżej zera.

Rynek ropy naftowej uniknął powtórki z chaosu, ponieważ fundamenty rynkowe są lepsze niż miesiąc temu. Przede wszystkim, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych zaczęły spadać – i choć nie wiadomo jeszcze, na ile trwała jest to tendencja, to sytuacja pod kątem zapasów ewidentnie się poprawia.

Nie było powtórki z ujemnych cen na rynku ropy - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pokazał to wczorajszy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API, American Petroleum Institute), w którym wyliczono, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,8 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich delikatnej zwyżki, o niecały milion baryłek. Wzrosła aktywność amerykańskich rafinerii, co sugeruje, że przygotowują się one na wzmożony popyt na paliwa na skutek luzowania restrykcji związanych z pandemią koronawirusa.

Dzisiaj swoje dane na temat zapasów przedstawi amerykański Departament Energii, który ma dostęp do większej ilości danych niż API, więc jego publikacje uznawane są za lepsze odzwierciedlenie sytuacji na rynku. Jeśli potwierdzi on spadek zapasów, to będzie to kolejny czynnik sprzyjający wzrostom cen ropy naftowej. Warto jednak mieć na uwadze, że chociaż nastroje na rynku ropy naftowej się poprawiły, to wielu inwestorów nadal wykazuje dużą ostrożność ze względu na niepewność dotyczącą pandemii.

Nie było powtórki z ujemnych cen na rynku ropy - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Powrót cen złota do ataku na tegoroczne szczyty.

Mimo silnego rozpoczęcia bieżącego tygodnia, notowania złota zakończyły poniedziałkową sesję na minusie. W rezultacie, wczorajsza sesja i dzisiejszy poranek upływały pod znakiem odrabiania strat z poniedziałku.

Niemniej, notowania złota poruszają się znów w okolicach 1750 USD za uncję, skąd droga ku tegorocznym maksimom w rejonie 1760 USD za uncję (lub śródsesyjnie 1780 USD za uncję) jest już krótka.

Stronę popytową na rynku złota nadal wspierają informacje fundamentalne. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości rozczarowały, a doniesienia dotyczące potencjalnej szczepionki na Covid-19 okazały się przesadnie optymistyczne. Na globalnych rynkach finansowych optymizm został więc stłumiony, co pomogło cenom złota powrócić do zwyżek.

Dzisiaj inwestorzy na rynku żółtego kruszcu czekają na publikację protokołu z posiedzenia FOMC (dzisiaj o 20:00 polskiego czasu). Może ona rzucić więcej światła na przyszłe działania Rezerwy Federalnej. Obecnie wiadomo, że Fed planuje przez dłuższy czas utrzymać niski, bliski zeru poziom stóp procentowych, co zwiększa atrakcyjność inwestycyjną złota.

Nie było powtórki z ujemnych cen na rynku ropy - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk